Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský velvyslanec vzal zpět svůj výrok o spoluvině Polska na válce

Polská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polská vlajka. | foto: Lidové noviny

VARŠAVA Ruský velvyslanec ve Varšavě Sergej Andrejev couvl od svého pátečního výroku, že Polsko spoluzavinilo 2. světovou válku, který pronesl v rozhovoru pro polskou televizi TVN24. Po pondělním předvolání na polské ministerstvo zahraničí podle agentury PAP řekl, že šlo o špatnou interpretaci a že nechtěl Poláky urazit.

Andrejev ve zmíněném rozhovoru obvinil Polsko, že „zabránilo vytvoření koalice proti nacistickému Německu“. „Polsko rovněž bylo spoluodpovědné za katastrofu ze září“ 1939, dodal velvyslanec a ospravedlňoval sovětskou invazi ze 17. září 1939 nutností garantovat bezpečnost Sovětského svazu.

Druhá světová válka začala poté, co nacistické Německo a Sovětský svaz uzavřely v roce 1939 pakt Molotov-Ribbentrop, jenž obsahoval tajný dodatek o rozdělení Polska oběma zeměmi. Německo nejdřív napadlo Polsko ze západu, čímž začalo 2. světovou válku. Sovětský vpád na polské území se uskutečnil o šestnáct dní později. Andrejev ale prohlásil, že nešlo o agresi.

‚Očekávám respekt k pocitům Rusů‘

„Neměl jsem v úmyslu někoho urazit,“ uvedl Andrejev podle agentury PAP po schůzce na ministerstvu zahraničí. „Vysvětlil jsem, že šlo o chybnou interpretaci. Nemyslel jsem tím, že Polsko bylo částečně odpovědné za vypuknutí druhé světové války. Měl jsem na mysli, že polská vláda ve třicátých letech vedla Polsko ke katastrofě,“ dodal.

Uvedl rovněž, že Rusko hluboce respektuje pocity, které Poláci chovají k polským obětem NKVD. Na druhou stranu ale očekává respekt k „pocitům Rusů, které se týkají památky 600 tisíc vojáků a důstojníků, kteří byli zabiti v bojích za osvobození Polska“. Narážel tak na zprávu, že minulý týden neznámí pachatelé zhanobili hřbitov padlých sovětských vojáků v obci Milejczyce na východě Polska.

V katyňském lese u Smolenska postřílela sovětská tajná policie NKVD na jaře 1940 tisíce polských důstojníků, kteří dříve upadli do sovětského zajetí po vpádu sovětských vojsk do Polska v roce 1939.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...