Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Savčenková nedostala u soudu slovo a zahájila ‚suchou‘ hladovku. Nebude jíst ani pít

Svět

  17:55
MOSKVA - Ukrajinská letkyně Nadija Savčenková ve čtvrtek vyhlásila „suchou“ hladovku, která znamená, že nebude kromě potravy přijímat ani tekutiny. Protestuje tak proti nečekanému přerušení čtvrtečního stání, při němž měla pronést závěrečnou řeč. Soudce ale podle tiskových agentur bez zdůvodnění jednání odročil na 9. března.

Ruská justice viní ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou ze spáchání válečných zločinů. foto: Reuters

„Soud znenadání oznámil odklad jednání na 9. března a neumožnil tak Savčenkové pronést závěrečnou řeč. Oznámila začátek suché hladovky,“ napsal na twitteru obhájce souzené Ukrajinky Nikolaj Polozov.

Žalobce chce tvrdý trest pro Savčenkovou: 23 let a stotisícová pokuta

„Jestliže mi dnes neumožní pronést závěrečnou řeč, pak od zítřejšího dne vyhlašuji suchou hladovku,“ prohlásila podle agentury TASS Savčenková poté, co soudce rozhodl o odročení procesu, který se koná v západoruském pohraničním městě Doněcku.

Savčenková a její právníci si stěžují na opakované a podle nich záměrné protahování procesu.

„Uvidíme ji ve vazbě“

„Zítra ráno se s ní uvidíme ve vazební věznici a uděláme vše pro to, abychom ji přiměli nedělat to, protože nikdo nemůže přežít více než pět dní“ bez jídla a vody, řekl podle agentury AFP Polozov s náznakem, že souzená míní hladovku držet až do dalšího stání.

Vězněná Savčenková už při hladovce ztratila 18 kg. Podpoří ji evropští poslanci

Obhajoba očekávala, že obžalovaná ve čtrtek dostane příležitost pronést závěrečnou řeč a že soudce také oznámí datum vynesení rozsudku. Zdroje blízké Savčenkové podle agentury AP uvedly, že závěrečná řeč měla obsahovat ostrou kritiku na adresu Kremlu.

Vražda, pokus o vraždu, narušení hranic,...

Savčenková je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Předloni v létě v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny údajně úmyslně navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů. Dva ruští novináři byli při následném útoku zabiti.

Úsměv navzdory spoutaným rukám. Ukrajina Savčenkovou oslavuje jako symbol...
Věznená Naďa Savčenková u moskevského soudu.

Ruská prokuratura ve středu navrhla soudu pro Savčenkovou trest 23 let vězení a pokutu sto tisíc rublů (34 tisíc korun).

Savčenková trvá na tom, že je nevinná. Tvrdí, že byla do Ruska zavlečena a že ji separatisté zajali ještě před útokem. Ukrajinské letkyni, která byla mezitím zvolena za poslankyni ukrajinského parlamentu a doma je oslavována jako hrdinka, hrozí maximální možný trest 25 let vězení.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...