130 let

Ve věznici San Quentin, kterou se guvernér chystá prodat, popravují odsouzené na smrt. | foto: Reprofoto

Schwarzenegger chce prodat i vězení

Svět
  •   8:30
SACRAMENTO/PRAHA - Kalifornii se zoufale nedostává peněz. Tak zoufale, že guvernér Arnold Schwarzenegger zvažuje vylepšit státní rozpočet příjmy z výprodeje. K mání by prý byly nejen lukrativní nemovitosti jako obří baseballový stadion Memorial Coliseum v Los Angeles, ale i vězení San Quentin poblíž San Franciska, do kterého zasadil spisovatel Jack London děj svého románu Tulák po hvězdách.

Jde prý jen o návrh, kdyby se však realizoval, vynesl by státu řádově 600 milionů až jednu miliardu dolarů. 

„V Kalifornii jsou tisíce budov a pozemků, které představují majetek v hodnotě miliard dolarů,“ citoval z plánu deník The Los Angeles Times. „Současná krize nás nutí uvažovat o tom, jak z toho alespoň částečně vytěžit.“

Kalifornii se nedostává peněz. Deficit státního rozpočtu dosahuje 15,4 miliardy dolarů. Guvernér Arnold Schwarzenegger proto uvažuje o tom, že rozprodá něco ze státního majetku, například stadion Memorial Coliseum v Los Angeles, vězení San Quentin poblíž San Franciska, dostihové sportoviště Del Mar Fairground nebo zábavní hala Cow Palace. Podle návrhu, citovaném deníkem The Los Angeles Times, by mohl stát získat hotovost i prodejem úřadů.

Kalifornie, stále ještě šestá největší ekonomika na světě, se s nedostatkem financí potýká už řadu let. Stát nemá na údržbu infrastruktury (opravu silnic „dotují“ movitější jednotlivci, kteří je takzvaně adoptují), nemluvě už o školství a zdravotnictví.

Guvernér Schwarzenegger je republikán, ale obě komory parlamentu ovládají demokraté, kteří se brání většině navrhovaných úsporných opatření (hájí zájmy tradičně vlivných zaměstnaneckých odborů).

Debaty o rozpočtu, respektive o nutnosti šetřit, se neúměrně táhnou, ať už v dolní, nebo v horní komoře parlamentu. Schwarzenegger se proto pokusil zákonodárce obejít referendy, výsledkem však bylo pokaždé fiasko. 

Rozprodávat majetek se jeví jako další zoufalý pokus, tím spíš, že i kdyby výprodej vynesl oněch 600 milionů až miliardu dolarů, situaci státu by to podle expertů dlouhodobě nezachránilo (deficit státního rozpočtu činí úctyhodných 15,4 miliardy dolarů). 

Řada otázek s tím spojená navíc zůstává nezodpovězená. Týká se hlavně už zmiňovaného vězení San Quentin, jediného ve státě Kalifornie, kde se dnes popravují odsouzenci na smrt. Faktem je, že stojí na mimořádně lukrativních pozemcích (v zálivu San Rafael Bay). Kam by však stát přesunul více než 5000 tamních vězňů?

Ke všemu nestačí, aby prodej posvětil jen guvernér – ve většině případů by musel mít souhlas zákonodárců. Jeden z nich však deníku The Los Angeles Times řekl, že zatímco před lety by guvernér s něčím takovým narazil, dnes není vyloučeno, že zákonodárci přistoupí minimálně na kompromis. „Časy se mění. Nemáme moc na výběr,“ konstatoval, ale pro jistotu si nepřál být jmenován.

S takovým stadionem Coliseum by už Schwarzenegger asi narazil. Podle senátora Rodericka Wrighta je jeho provoz ziskový a prodej by byl nevýhodný i proto, že „je krize a za takových okolností bychom jej prodali pod cenou“.

Senátor George Runner ale Schwarzeneggerův plán schvaluje: „Proč se něčeho nezbavit? Do většiny nemovitostí stát stejně jen sype peníze,“ tvrdí.

Na prodej bude i prokuratura
Stát má v první řadě problém s nedostatkem hotovosti a ten chce guvernér řešit prodejem úřadů. Přesněji řečeno, stát odprodá úřady a následně je odkoupí formou úvěru, takže je přechodnému majiteli bude splácet dalších dvacet až pětadvacet let. Stát by tak mohl jednorázově vydělat až 660 milionů dolarů. V nabídce prý předběžně figuruje i sídlo Nejvyššího státního zastupitelství v Los Angeles. 

Autor: Pavel Černý
  • Vybrali jsme pro Vás