130 let
Hon na čarodějnice (ilustrační foto)

Hon na čarodějnice (ilustrační foto) | foto: MAFRA

Upálili ji před 400 lety. Teď chtějí 'čarodějnici' očistit

Svět
  •   13:02
BERLÍN/PRAHA - Katharinu Henotovou upálili v Kolíně v roce 1627. Provinila se tím, že údajně praktikovala černou magii. Po téměř 400 letech se snaží Němci očistit její jméno.

Henotová vedla v Kolíně poštu a angažovala se v politice, píše britský Telegraph. Zatknout ji nechala kolínská městská rada. Stejná rada na pondělní schůzi rozhodla o přezkoumání případu. Henotová je v Kolíně známou osobností, ve městě má sochu a je po ní pojmenována škola i ulice.

Bohatou vdovu jednou nařkla jeptiška z toho, že zavinila smrt několika lidí z města. Zatkli ji a mučili. Žena se hájila sama. Poslední dopis na svou obhajobu napsala levou rukou, pravou měla ochrnutou. V den její smrti ji vedli ulicemi města, načež ji připoutali ke kůlu a upálili. Žena se zřejmě stala obětí závisti, zbavit se jí chtěli její političtí rivalové, kterým vadila její moc.

ČTĚTE TAKÉ:

Očistit její jméno se teď snaží evangelický pastor a učitel náboženství Hartmut Hegeler. "Ve třídě jsme probírali čarodějnické procesy a studenti se mě zeptali, proč nespravedlivě obviněné ženy nebyly nikdy očištěny," vysvětluje pastor.

"Zástupci města mohou odhlasovat sociálně-etickou rehabilitaci nevinných občanek, které byly při čarodějnických procesech pronásledovány a popraveny, aby jim tak navrátili jejich čest," napsal ve svém návrhu pro městské radní Hegeler. Výbor následně rozhodl, že Kolín nad Rýnem pro rehabilitaci žen obviněných z čarodějnictví udělal hodně, ale ještě ne dost.

Výbor rovněž vyzval celou městskou radu, aby se od bezpráví při pronásledování údajných čarodějnic důrazně distancovala. Slyšení se zúčastnili i někteří z potomků Henotové. Podobná rehabilitace "čarodějnic" probíhá ve vícero městech, 16 jich už nespravedlivě odsouzené ženy očistilo.

Čarodějnické procesy v Německu

V letech 1500 až 1782 bylo v Německu z čarodějnictví obviněno a popraveno 25 tisíc lidí. Většinou šlo o ženy, ale byli mezi nimi i muži a děti. Mnozí byli viněni z toho, že zavinili přírodní katastrofu, nebo byli pronásledováni proto, že se jim nepodařilo zcela zapadnout. Nejhorší byl rok 1630 v malém městečku Oberkirchen, kde bylo během tří měsíců z čarodějnictví obviněno a zabito 58 lidí, včetně dvou dětí.

Autor: Miluše Trefancová