130 let

Devlet Bahçeli, lídr krajně pravicové turecké Strana národní akce (MHP). | foto: Reuters

Turecká krajní pravice podporuje trest smrti: Ať už nespatří světlo světa

Svět
  •   11:54
ANKARA - Krajně pravicová turecká Strana národní akce (MHP) by v parlamentu podpořila návrh na znovuzavedení trestu smrti. Uvedl to v úterý její předseda Devlet Bahçeli. O zavedení nejvyššího trestu začala Ankara uvažovat po pátečním zmařeném pokusu o vojenský puč. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn tyto úvahy označil za „krok špatným směrem“.

„Pokud je k tomu (vládní strana) AKP připravena, my jsme taky,“ uvedl Bahçeli. MHP se podle něj nebrání tomu, aby soudy trest smrti ukládaly v případě nebezpečí převratu, války či terorismus. „Pučisté by neměli znovu spatřit světlo světa,“ uvedl předseda nacionalistů.

Turecké drama:

Hlasy MHP, která je nejmenší ze čtyř tureckých parlamentních stran, by vládní straně AKP stačily k tomu, aby mohla o otázce znovuzavedení trestu smrti vypsat referendum. Společně mají v zákonodárném sboru 357 poslanců. Ke změně ústavy parlamentem je v Turecku třeba souhlas dvoutřetinové většiny v 550členném parlamentu, tedy přinejmenším 367 zákonodárců. Ke schválení ústavních změn v lidovém hlasování stačí prostá většina voličů.

Znovuzavedení trestu smrti už v pondělí odmítla podpořit opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Její mluvčí Ayhan Bilgen řekl, že pokud bude návrh přijat, nebude moci být použit zpětně. Největší opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) v pondělí oznámila, že reakce na puč musejí být v souladu se zákonem a že pučisté musejí stanout před soudy.

Erdogan v neděli před shromážděnými stoupenci v Istanbulu prohlásil, že vláda...
Turecká vlajka ve stanici ankarského metra.

‚Rychlý konec‘

O návrat trestu smrti do tureckého právního řádu usiluje po zmařeném pokusu o převrat prezident Recep Tayyip Erdogan. V rozhovoru se CNN uvedl, že je ochoten příslušný zákon podepsat, pokud se na tom shodne parlament. Turecký lid si podle něj přeje „rychlý konec“ a ne účastníky zmařeného puče „držet dlouhá léta ve vězení a živit“.

Premiér Binali Yildirim v pondělí varoval před ukvapenými závěry v debatě o potrestání pučistů. „Požadavek našich občanů ale nemůžeme ignorovat,“ dodal.

Poslední poprava se v Turecku uskutečnila v roce 1984, nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie. Brusel již Turecko varoval, že hrdelní trest je neslučitelný s členstvím v EU.

OSN: Je to krok špatným směrem

Ke kritikům tureckého záměru zavést znovu trest smrti se v úterý připojil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Turecko vyzval, aby v zemi zachovalo „vládu práva“, a kritizoval rovněž masová odvolání soudců a státních zástupců.

„Po takto traumatickém zážitku je obzvlášť důležité zajistit, aby nebyla pošlapána lidská práva ve jménu bezpečnosti a ve snaze potrestat ty, kteří jsou podezřelí ze zodpovědnosti,“ uvedl komisař. Znovuzavedení trestu smrti by podle něj bylo v rozporu s mezinárodními závazky Turecka a „krokem špatným směrem“.

Evropský komisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn dnes uvedl, že návrat trestu smrti by byl důvodem k ukončení jednání o vstupu Turecka do Evropské unie.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás