130 let

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na návštěvě Sarajeva (27. srpna 2021) | foto: Reuters

Turecko nesouhlasí se vstupem Švédska a Finska do NATO, vzkázal Erdogan. Prý hostí teroristické organizace

Svět
  •   13:32aktualizováno  17:21
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že není nakloněn vstupu Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Podle agentury Reuters prohlásil, že tyto země hostí „příliš mnoho teroristických organizací“. Na mysli měl stranu PKK, která usiluje o vznik samostatného Kurdistánu. V minulosti Ankaře vadily i švédské protesty namířené proti muslimům.

Turecko je členem NATO a jako takové podle Erdogana nemůže plány Švédska a Finska připojit se k Alianci vnímat pozitivně. „Tyto dvě země jsou domovem mnoha teroristických organizací,“ řekl Erdogan po pátečních modlitbách.

Na mysli měl při tom v Turecku zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou za teroristickou organizaci považují také v USA a v Evropské unii. Podle bezpečnostního analytika Aarona Steina část tureckých představitelů hodnotí Švédsko a Finsko jako „polonepřátelské“ země.

Podle Erdogana by vstup těchto zemí byl podobnou chybou jako členství Řecka, se kterým Turecko v minulosti rovněž souhlasilo. Nyní míní, že Řekové NATO zneužívají proti Turecku. A Ankara už „nechce podobnou chybu opakovat“, píše The Washington Post.

V minulosti Turecko kritizovalo Stockholm také za to, že nezasáhl proti skupinám, které demonstrovaly proti muslimům či chtěly podpálit korán. Švédská diplomacie naopak kritizovala porušování lidských práv v Turecku. Vztahy mezi Ankarou a Finskem jsou podle tureckého tisku zdánlivě bez větších problémů. Finsko proto doufalo v podporu Ankary.

Ministři zahraničí Finska i Švédska budou o vstupu do NATO v sobotu jednat s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavusogluem. Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto vyzval k trpělivosti. Podle něj dříve Turecko vyjádřilo podporu finskému vstupu do NATO. V tomto duchu se vyslovil i finský prezident Sauli Niinistö po setkání s Erdoganem na začátku dubna.

Podle aliančních pravidel musí rozhodnutí o rozšíření Aliance členské země přijmout jednomyslně. Turecko tak může přijetí obou skandinávských zemí vetovat. Erdoganova kritika je prvním veřejným vyjádřením představitele členské země vojenského bloku proti vstupu zmíněných zemí.

K úvahám o vstupu do NATO je přiměla ruská invaze na Ukrajinu, která začala před více než dvěma měsíci. Finští představitelé ve čtvrtek oznámili, že krok podporují. Podle bezpečnostní zprávy švédského parlamentu by pak členství této země v NATO snížilo riziko konfliktu v severní Evropě.

Vládní sociální demokraté budou v neděli rozhodovat o tom, zda Stockholm má přihlášku do Severoatlantické organizace podat. Rusko už po prvních zprávách o těchto úvahách vzkázalo, že připojení Švédů a Finů k NATO bude mít důsledky.

12. května 2022

Autoři: ČTK, kh