130 let

Vyšetřování loupeže klenotů. | foto: ČTK

Ukradené klenoty z Drážďan na prodej? Nabídku dostala izraelská firma, platba měla být v bitcoinech

Svět
  •   5:00
DRÁŽĎANY - Po necelých dvou měsících se možná objevila první stopa po ukradených špercích ze světoznámé drážďanské klenotnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe).

Izraelská bezpečnostní firma CGI měla dostat prostřednictvím takzvaného darknetu nabídku na odkup části ukradených artefaktů: za náprsní hvězdu k polskému Řádu bílé orlice a diamant s názvem Saský bílý mělo být požadováno devět milionů eur (227 milionů korun), přičemž platba měla proběhnout prostřednictvím kryptoměny bitcoin. Zprávu přinesl německý bulvární deník Bild.

VIDEO: V drážďanské klenotnici kradli ‚nápadně malí‘ pachatelé. Policie zveřejnila záběry

List citoval jednatele společnosti, která nyní zkoumá bezpečnostní systém klenotnice. Firma obdržela v minulých dnech postupně sedm e-mailů s nabídkou na odkup zcizených šperků. Jejich odesílatelé prý vždy uváděli, že je není možné zpětně vystopovat, neboť prý využívají různé šifrovací techniky.

Klenoty ukradené při největší poválečné loupeži v Německu.
Klenoty ukradené při největší poválečné loupeži v Německu.

Izraelci následně předali e-maily příslušnému státnímu zastupitelství v Drážďanech, které celý případ vyšetřuje. Tamní vrchní státní zástupce Lorenz Haase včera reagoval na zmíněné informace opatrně. „V současné době nemůžeme v dané záležitosti oznámit nic nového,“ uvedl.

Od okamžiku, kdy dva neznámí lupiči v brzkých ranních hodinách 25. listopadu vnikli do drážďanské klenotnice z 18. století, slehla se po vzácných artefaktech zem. Celkem tehdy byly zcizeny na dva tucty diamantových šperků. Jejich hodnota byla svého času představiteli zemské vlády v Sasku označena jako nevyčíslitelná.

Lupiči tenkrát uvedli mimo provoz bezpečnostní zařízení, když přerušili přívod proudu. Následně překonali železnou mříž u okna, které pak vypáčili. Přístup k samotným skříňkám se šperky si zajistili pomocí sekyry. Celá akce trvala jenom několik minut, než stihla dorazit na místo policie, lupiči i s cennými klenoty byli pryč.

Vzhledem k tomu, že se jedná o šperky, které jsou na běžném trhu neprodejné, vyrojily se hned po krádeži nejrůznější spekulace. Například, že v pozadí zločinu nemohli být sběratelé, ale že se mohlo jednat o práci kriminálních gangů, například z prostředí arabských rodinných klanů. Odborníci na umění proto vyjadřovali obavu, že pachatelé by se mohli pokusit šperky rozebrat na jednotlivé drahokamy a ty se pak snažit prodat odděleně.

Autor: Robert Schuster