130 let
Tasos Papadopulos na archivním snímku

Tasos Papadopulos na archivním snímku | foto: ČTK

Ukradené ostatky kyperského exprezidenta našli na jiném hřbitově

Svět
  •   10:14
NIKOSIE - Kyperská policie oznámila, že nalezla tělo bývalého kyperského prezidenta Tasose Papadopulose, které bylo před třemi měsíci ukradeno ze hřbitova v kyperském hlavním městě Nikósii. Krádež tehdy tento středomořský ostrov šokovala.

Policie uvedla, že ostatky nalezla na základě tipu v pondělí pozdě večer na hřbitově na předměstí Nikósie. Mrtvé tělo bylo identifikováno rodinnými příslušníky a předáno k testům DNA. "Obdrželi jsme výsledky testů DNA a můžeme konstatovat, že jde o prezidentovo tělo," řekl policejní mluvčí Michalis Katsunodos.

Kyperská televize již v pozdních večerních zprávách ukázala Papadopulosovu dceru Anastasii, jak z místa nálezu odchází se slzami v očích. Poznala prý na místě nálezu předměty, které mu byly o rok dříve vloženy do rakve. Ostatky bývalého prezidenta ukradli 11. prosince 2009 ze hřbitova zatím neznámí vandalové. Policie dosud neoznámila jejich zatčení, podle některých médií se ale k němu už schyluje.

Krádež ostatků vyvolala spekulace
Papadopulos zemřel v prosinci 2008 ve věku 74 let na rakovinu plic. Prezidentský úřad zastával od 1. března roku 2003 do 28. února 2008. V květnu roku 2004 dovedl jižní řeckou část Kypru do Evropské unie. Byl považován za zastánce tvrdé linie vůči kyperským Turkům, kteří se v roce 1974 odtrhli, jejich samostatnost však dosud kromě Turecka žádný stát neuznal.

Krádež mrtvoly rok po smrti hlavy státu proto vyvolala značné spekulace.Podle jedněch chtěli jeho fanatičtí přívrženci "zachránit"  ostatky dříve, než bude řecká Kyperská republika "zničena" připojením turecké části a z toho vyplývajícími kompromisními ústupky. Podle jiných spekulací šlo o pokus získat od rodiny výkupné. Žádná z těchto verzí se zatím nepotvrdila.V

Kypr je rozdělen na etnicky řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda v reakci na převrat, za nímž stáli kyperští Řekové snažící se o připojení Kypru k pevninskému Řecku. V roce 1983 byla s posvěcením Ankary jednostranně vyhlášena Severokyperská turecká republika, která ale nedosáhla mezinárodního uznání. Uznává ji jen Ankara.

Papadopulos ve věci usmíření s kyperskými Turky zastával spíše odmítavé stanovisko. Před referendem o sjednocení rozděleného Kypru před vstupem do EU v dubnu roku 2004 vyzval kyperské Řeky, aby hlasovali proti. Řekové skutečně na rozdíl od kyperských Turků sjednocení odmítli a do EU tak vstoupila pouze jižní řecká část.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás