Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Texas ponechává v platnosti potratový zákon, nejpřísnější v USA. Rozhodl o tom odvolací soud

Pochod za ženská práva na potrat ve Washingtonu. (2. října 2021) foto: Reuters

Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech.
  9:16

Informovala o tom agentura AP, podle které rozhodnutí může přiblížit návrat této normy k nejvyššímu soudu, který už jednou povolil, aby vstoupil v platnost, aniž by rozhodoval o tom, zda je v souladu s ústavou Spojených států.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze detekovat srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu ani část žen ještě neví, že jsou gravidní. Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po 20. týdnu.

Texas musí pozastavit zákon proti potratům, žen se zastal federální soud

„Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství,“ uvedla Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv. Resort spravedlnosti se k věci zatím nevyjádřil, uvedla AP.

Federální odvolací sídlící v New Orleansu soud se svým rozhodnutím přiklonil na stranu Texasu a povolil, aby restrikce zůstaly v platnosti. Jde o třetí takový rozsudek, zatím jen jediný soud rozhodl o pozastavení jejich platnosti, což však trvalo jen 48 hodin. Texaské kliniky tehdy urychleně tento zákrok prováděly u pacientek, které byly za šestým týdnem těhotenství.

2. října 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat