Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V metru v Riu mají ženy svůj vagón

Svět

  10:24
RIO DE JANEIRO - V brazilském Riu de Janeiro platí zákon, který vyhrazuje v soupravách metra a v příměstských vlacích vagon ženám v době dopravních špiček. Jeho cílem je předcházet sexuálnímu obtěžování.

metro v Rio de Janeiro

Zákon však muži respektují pouze zčásti. Někteří nastupují do zvláštních vozů, které jsou označeny symbolem růže nebo logem symbolizujícím ženu ve vlaku, jen z nepozornosti, jiní prostě z potěšení, že porušují pravidla, upozornilo vedení společnosti MétroRio.

Každý den metro v Riu přepraví půl milionu cestujících - 49 procent tvoří ženy a 51 procent muži. Jakmile v pondělí do vozu vyhrazeného ženám vstoupil muž, ženy v něm jedoucí proti tomu protestovaly.

"Jestliže nerespektují ženy, jak chcete, aby respektovali zákony?" řekla 22letá studentka Debora Biancová list O Globo. "Je to prostě o diskriminaci," tvrdil před televizními kamerami zdravotník, kterého bezpečnostní pracovník vyzval, aby opustil vagon pro ženy v příměstském vlaku.

Feministické hnutí Solidarita brazilských žen rovněž zákon tvrdě kritizovalo. "Separace (pohlaví) se datuje z doby mojí babičky. Je to krok zpátky v boji žen za rovnost," prohlásila činitelka tohoto hnutí Rogéria Peixotová. V Mexiku stejné opatření funguje už desítky let.
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat