22. listopadu 2013 6:59, aktualizováno  21:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Rize se zřítila střecha obchodního centra. Mrtvých jsou desítky

Kolaps obchodního centra v Rize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolaps obchodního centra v Rize | foto: ČTK

RIGA Při kolapsu části obchodního centra v hlavním městě Lotyššska Rize zahynulo nejméně 50 lidí, desítky zraněných ošetřily místní nemocnice. Kolik lidí zůstalo pod troskami, není stále jasné. Agentura AP tvrdí, že neštěstí mohla způsobit probíhající výstavba zimní zahrady na střeše budovy. Velvyslanectví ČR zatím nemá informace, že by mezi mrtvými a zraněnými byli Češi.

O aktuálním počtu potvrzených obětí informuje agentura LETA a server apollo.lv.  

ZATÍM ŽÁDNÍ ČEŠI

Lotyšská média podle českého velvyslanectví doposud neinformovala o žádném cizinci, který by v sutinách zahynul. "Lotyšské úřady doposud neidentifikovaly žádného českého občana," řekl ČTK telefonicky zástupce českého velvyslance v Lotyšsku Josef Smyček. Upozornil ale, že identifikace stále pokračuje, neboť zranění mrtvých byla devastující. Řadu zraněných navíc nemocnice přijaly bez dokladů.

České úřady se v souvislosti s tragédií snaží kontaktovat jednoho Čecha, se kterým se rodina zatím nedokázala spojit. Podle Smyčka ale není potvrzeno, že na místě neštěstí vůbec byl, neboť v zemi žije dlouhodobě a pohybuje se po celém Lotyšsku.

Mezi mrtvými jsou kromě lidí, kteří v budově v osudné chvíli nakupovali, také tři hasiči, jež zasypaly padající trosky ve chvíli, kdy se snažili vyprostit oběti neštěstí. Osm hasičů utrpělo při záchranné akci zranění.

Obchodní centrum, které bylo otevřeno teprve předloni, se nachází ve staré obytné zástavbě ze sovětské éry. Jeho kolaps začal tím, že povolila konstrukce střechy a opěrná zeď, po hodině se pak zřítila i protilehlá stěna. Podle starosty Rigy Nilse Usakovse se v troskách ocitlo kolem 70 lidí.

Situace se stále mění

Předloni otevřené obchodní centrum oceněné architektonickou cenou se nachází ve staré obytné zástavbě ze sovětské éry. Jeho kolaps začal tím, že povolila konstrukce střechy a opěrná zeď, po hodině se pak zřítila i protilehlá stěna. Starosta Rigy Nils Usakovs uvedl, že v troskách se stále nachází kolem 70 lidí.

Mluvčí záchranky Ilze Bukša řekla agentuře LETA, že oběti nehody mají různá zranění jak velmi vážná tak lehká, zlomeniny kostí, polytraumata či zranění hlavy. Všichni byli rozvezeni do místních nemocnic. V odstraňování sutin pomáhají záchranářům tři jeřáby, policie nasadila do akce psovody, zapojeno bylo několik desítek vojáků a místních dobrovolníků.

Situace na místě se stále mění. Záchranáři práce pravidelně přerušují a v pauzách se snaží zachytit hlasy nebo například zvuky mobilních telefonů. Celá operace potrvá podle premiéra Valdise Dombrovskise zřejmě ještě několik hodin a možná celý pátek.

Nemocnicím zavaleným přílivem zraněných se nedostává zásob krve a žádají místní obyvatele o nouzovou pomoc.

Dělníci budovali na střeše zahradu

Přesnou příčinu neštěstí dosud vyšetřování nezjistilo. Policisté podle agentury DPA podezírají provozovatele centra ze zanedbání bezpečnostních pravidel. "Je zřejmé, že zde byl problém s dodržením konstrukčních požadavků," řekl neurčitě lotyšské televizi ministr vnitra Rihards Kozlovskis.

Někteří svědci nejprve hovořili o tom, že kolapsu předcházel výbuch. Podle agentury LETA mohl být důvodem pádu budovy výbuch topného kotle. Většina lidí však nezemřela následkem exploze, ale spíše kvůli sesuvu budovy.  

Spadlá střecha obchodního centra Maxima

Spadlá střecha obchodního centra Maxima

Podle architektonického portálu A4D mohly tragédii přispět stavební práce na střeše nákupního centra. Obchody byly pouze v přízemí a prvním patře, ve vyšších patrech se nacházejí byty. Právě proto dělníci začali letos na střeše budovat zimní zahradu, která měla sloužit nájemníkům. Velké množství substrátu a dalšího materiálu ovšem mohlo zapříčinit kolaps budovy.

Takovou verzi však odmítá vlastník firmy HND Group, která budovu projektovala. Podle Ivara Sergetse celý objekt bez problémů přečkal už dvě zimy, ačkoliv na střeše mnohdy ležela tlustá vrstva sněhu. Přetížení tak prý nehrozilo.

Tragické kolapsy budov v Evropě

  • 67 mrtvých - 11. listopadu 1999 (Itálie) - V jihoitalském městě Foggia se v noci zřítil šestipatrový obytný dům, při neštěstí zemřelo 67 osob. Příčinou zřícení byla konstrukční vada.
  • 66 mrtvých - 23. února 2006 (Rusko) - Zřícení střechy Basmannské tržnice v Moskvě si vyžádalo 66 obětí a třicítka lidí byla zraněna. Podle ruských médií byla porušena řada předpisů, budova stará 30 let byla několikanásobně přestavena bez kolaudací.
  • 65 mrtvých - 28. ledna 2006 (Polsko) - Při zřícení střechy veletržní haly v polských Katovicích, zatížené sněhem, přišlo o život 65 lidí, včetně tří Čechů a dvou Slováků. Více než 170 osob bylo zraněno. Příčinou neštěstí byly konstrukční chyby a nedostatečná údržba.
  • 28 mrtvých - 14. února 2004 (Rusko) - V aquaparku Transvaal na okraji Moskvy se zřítila střecha, 28 návštěvníků komplexu zahynulo a na 190 dalších bylo zraněno. Ze závěrů vyšetřovací komise vyplynulo, že pravděpodobnou příčinou neštěstí byla chybná konstrukce prosklené kopule.
  • 27 mrtvých - 14. července 1994 (Itálie) - V Motta Visconti u Milána se zřítil domov důchodců, když explodovalo právě opravované plynové potrubí. Střecha domu se zřítila ve chvíli, kdy obyvatelé zařízení snídali.
  • 27 mrtvých - 16. prosince 1998 (Itálie) - Pětiposchoďový obytný dům se zřítil v Římě kvůli konstrukční vadě. V troskách zahynulo 27 lidí.
  • Nejméně 21 mrtvých - 21. listopadu 2013 (Lotyšsko) - V lotyšské metropoli Rize se zřítila část obchodního centra. Záchranáři zatím našli 21 mrtvých, bilance obětí ale ještě není konečná. Nemocnice ošetřily přinejmenším 36 zraněných. Příčiny neštěstí se zatím vyšetřují.
  • 15 mrtvých - 2. ledna 2006 (Německo) - V jihobavorském Bad Reichenhallu se pod tíhou sněhu zřítila střecha zimního stadionu. Pod troskami zahynulo 15 lidí, z nichž 12 byly děti ve věku devět až 16 let, zranění utrpělo 34 osob. Příčinou neštěstí byly stavební chyby a špatná údržba.
Lukáš Werner, Tomáš Pavlíček, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!