Vincent Van Gogh: Snopy obilí. Obraz prodali v newyorské aukci za 35,9 milionů dolarů (11. listopadu 2021) | foto: Profimedia.cz

Rekordní Van Gogh: Akvarel se v aukci prodal za 800 milionů korun

Svět
  •   6:54
Obraz Snopy obilí z roku 1888 od Vincenta Van Gogha se v aukci v New Yorku prodal za 35,9 milionu dolarů (asi 792 milionů korun). Jde o dosud nejvyšší sumu kterou kdy sběratelé za akvarel tohoto postimpresionisty zaplatili.

Aukční síň Christie’s očekávala, že se dílo s názvem Snopy obilí prodá za asi 20 milionů dolarů (437 milionů korun).

Akvarel z roku 1888 pochází ze sbírky texaského ropného magnáta Edwina Coxe, který zemřel loni ve věku 99 let. Předtím patřilo mimo jiné rodině Rothschildů, na čas ho měl v držení i umělcův bratr Theo.

Po druhé světové válce nebylo až do 70. let minulého století jasné, kde se nachází. Podle aukčního domu se podařilo akvarel dostat do dražby díky dohodě mezi dědici texaského majitele a dědici dvou židovských sběratelů umění, jejichž předci akvarel vlastnili před válkou.

Malba, naposledy vystavená v roce 1905, zachycuje vysoké snopy slámy nad lidmi pracujícími na poli za slunečného dne. Na rozdíl od nejznámějších Van Goghových děl, které jsou malované olejovými barvami, jsou snopy ve francouzském Arles zachycené na papíře pomocí akvarelu, kvaše a tuše.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás