130 let
Starostka Paříže Anne Hidalgová v Rouenu oznámila kandidaturu na prezidentku....

Starostka Paříže Anne Hidalgová v Rouenu oznámila kandidaturu na prezidentku. (12. září 2021) | foto: ČTK

Doporučujeme

Vyhnala auta z Paříže, nyní chce být prezidentkou. O Elysejský palác bojuje další žena

Svět
  •   13:12
Zdevastovanou Socialistickou stranu má na výsluní vytáhnout pařížská starostka Anne Hidalgová. Podporu jí vyjádřil i exprezident François Hollande. „Jsem připravená. S pokorou jsem se rozhodla, že se budu ucházet o prezidentský úřad francouzské republiky. Jsem kandidátkou, která nabízí budoucnost našim dětem,“ oznámila v půli září na náměstí ve městě Rouen.

Češi chystají jaderný ‚pakt‘ s Francií. V době, kdy rostou ceny energií, má jádro přinést větší stabilitu, slibuje Havlíček

Hned v prvním projevu se odkazovala na své rodinné kořeny. „Právě zde, v rouenském přístavu vzpomínám na svého otce, který pracoval jako přístavní dělník v Cádizu. Myslím na svou matku, jež byla švadlenou,“ pronesla Hidalgová v odkazu na to, že je sice Francouzkou, ale sama se narodila ve Španělsku v dělnické rodině.

Nyní 62letá starostka je politickou matadorkou. Coby členka Socialistické strany byla v letech 1997–2001 poradkyní ministrů ve vládě premiéra Lionela Jospina. V roce 2001 pak poprvé kandidovala v krajských volbách do zastupitelstva jednoho z pařížských obvodů. Po 13 let byla pravou rukou starosty Bertranda Delanoeho a od roku 2014 je sama šéfkou hlavního města Francie.

Důraz na kulturu a ekologii

Její úspěch tkví především v důrazu na kulturu a ekologii. Byla to právě ona, kdo například drasticky omezil možnosti pohybu autem po hlavním městě. Protlačila i to, že po celé Paříži smí automobily jezdit pouze rychlostí 30 kilometrů v hodině. Další politické body nasbírala i po teroristických útocích roku 2015 v klubu Bataclan, jelikož dokázala v krizové situaci silně a rozhodně reagovat.

Na popularitě získala i po velkém požáru katedrály Notre-Dame před dvěma lety, když rychle zajistila fondy na obnovu. A přestože její popularita lehce poklesla, dokázala v roce 2020 svůj mandát obhájit.

Le Penová už protestní hlasy netáhne. Generální zkouška před prezidentskými volbami skončila propadákem

V rámci samotné Socialistické strany se těší velké podpoře, což dokládá i to, že ji minulý měsíc celostranické grémium podpořilo v boji o Elysejský palác. Jako kandidátka na prezidenta získala hlas 72 procent jeho členů. Svého jediného protikandidáta, bývalého ministra zemědělství Stéphana Le Folla, porazila na hlavu.

Podporu Hidalgové vyjádřil i poslední socialistický prezident François Hollande. Ve své nové knize nazvané Affronter (Vzdorovat), s níž od konce října objíždí francouzská města, napsal, že Hidalgová má jeho hlas jistý.

„Je zde socialistická kandidátka, Anne Hidalgová, já jsem socialista. Je to tedy naprosto jednoduché – budu volit Anne Hidalgovou,“ připomněl pak minulý týden pro deník Le Figaro. A připojil i pár rad: „Měla by si dobře rozmyslet, na jakých bude stát principech. Bude potřebovat globální koncepci politiky, a ne jen kategorická opatření.“

Otázkou je, nakolik bude podpora bývalého prezidenta Hidalgové užitečná. Právě za Hollandovy vlády (2012–2017) totiž socialisté ztratili nejvíce. Sám Hollande se ani v roce 2017 nepokoušel obhájit mandát.

Strana v rozkladu

Od konce jeho vlády se podle analýzy deníku Le Monde z vedení strany odebrala třetina vrcholných politiků. Zhruba devět procent k sobě přitáhlo hnutí République en Marche! založené Emmanuelem Macronem, desetina odešla do jiných levicových stran. Zbytek přestal veřejně vystupovat. Z celkového počtu 156 členů vedení zůstalo aktivních jen 86.

V regionech si socialisté sice udrželi poměrně dobré zastoupení a v letošních volbách získali kontrolu v pěti z nich. Na celostátní úrovni však zůstávají ve ztrátě od roku 2017. V Národním shromáždění mají pouhých 29 poslanců z 577 a nízkému zastoupení odpovídá i popularita jediné socialistické kandidátky na prezidenta – Hidalgovou by podle posledních průzkumů volilo jen pět až sedm procent Francouzů.

Navzdory tomu starostka hlavního města doufá, že se jí podaří získat srdce Francouzů. „Anne Hidalgová je pevně rozhodnutá všem ukázat, že je silnou kandidátkou,“ uvedla koncem října pro server France 24 šéfka její kampaně Johanna Rollandová.

Do prezidentských voleb zbývá necelý půlrok. A Hidalgová na sebe zatím pozornost médií přitáhla nedávným prohlášením, že odmítá vystoupit v jakékoliv diskusi s Éricem Zemmourem, krajně pravicovým politickým komentátorem, o kterém se mluví jako o nejsilnějším potenciálním soupeři Marine Le Penové.

„Odmítám debatovat s rasistou,“ pronesla na adresu Zemmoura. Komentátor byl totiž v minulosti opakovaně odsouzen za podněcování násilí proti menšinám. Na rozdíl od Hidalgové takto v debatě již vystoupil šéf krajně levicové strany Francie nepoddajná Jean-Luc Mélenchon.

Autor: Martin Hampejs