Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Výsledky voleb na Slovensku mění politickou mapu. Oslabil Směr, posílila krajní pravice

Svět

  9:39
BRATISLAVA - Výsledky sobotních voleb do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku potvrdily podle místního tisku trend změny, když ztráty zaznamenala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a posílila protiunijní krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Listy ocenily, že v zemi pod Tatrami uspěly zejména proevropské strany.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Vítězství koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu v eurovolbách před druhým Směrem-SD podle listu Sme znamená, že dochází k zásadní změně na politické mapě Slovenska. „Občané Slovenska velmi touží po změně a těch, co si pod ní nepředstavují návrat totality, je výrazně více,“ napsal list.

Evropské volby v Česku vyhrálo podle očekávání ANO. Druhá je ODS, vládní ČSSD zcela propadla

Deník připomněl, že Směr-SD nevyhrál celostátní stranické hlasování poprvé od roku 2006 a že další dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana nezískaly v eurovolbách ani pět procent hlasů, což je podmínkou pro zisk křesla v EP. Třetí místo LSNS s dvouciferným volebním ziskem označilo Sme za Pyrrhovo vítězství demokratických sil.

„Výsledky voleb do europarlamentu přepisují politickou mapu Slovenska. Vítězem je PS/Spolu, Směr na minimu!,“ hlásí nejčtenější slovenský list Nový čas.

Vítězná koalice uspěla i díky proevropské orientaci

Propad Směru-SD deník zdůvodnil kromě jiného jeho dlouhodobým vládnutím, množstvím skandálů spojovaných se stranou či změnami ve společnosti po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Naopak koalice PS/Spolu podle něj uspěla i díky silné mobilizační kampani, vymezováním se vůči extremismu či jasnou proevropskou orientací. Bývalá místopředsedkyně PS Zuzana Čaputová pak letos vyhrála přímé prezidentské volby.

„Strana Směr je v rozkladu. Tyto volby to potvrdily,“ napsal list Denník N. Dodal, že výsledek eurovoleb má šanci změnit celou slovenskou politiku, byť se jich v zemi tradičně účastní nejméně lidí ze všech voleb.

„Ve volbách uspěli především ti, kdo vysílají jasné signály - Evropská unie ano, Evropská unie ne. Na jedné straně PS/Spolu, kteří se nesnažili oslabovat svůj hlavní proevropský odkaz. Na druhé straně extremisté, kteří letos sice oficiálně zánik unie nehlásali, své voliče ovšem nenechávali na pochybách, co si o ní myslí a jakou budoucnost jí chtějí připravit,“ píše list Pravda. Za dobrou zprávu deník označil skutečnost, že na Slovensku uspěly hlavně proevropské strany.

Výsledky v zemích Visegrádu

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Podle výsledků, které dnes ráno zveřejnila státní volební komise po sečtení téměř 96 procent hlasů, konzervativní a nacionalistická formace získala 46,01 procenta hlasů, zatímco opoziční Evropská koalice 37,9 procenta.

Výsledky podle televize TVN 24 ukázaly rozdělení země: západ hlasoval pro opozici, východ - s výjimkou Varšavy - ovládla vládní strana.

Třetí příčku obsadila nová liberální strana Wiosna (Jaro) Roberta Biedroně, prvního polského politika otevřeně se hlásícího k homosexuální orientaci, kterou podpořilo 6,02 procenta voličů. Ostatní uskupení podle těchto údajů skončila pod pětiprocentním volebním prahem.

Autor: