Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Yolocaust: Izraelec propojuje ‚selfíčka‘ z Památníku holocaustu se snímky mrtvých

Projekt Yolocaust. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Yolocaust. | foto: Yolocaust.de

Praha Izraelský spisovatel a satirik Shahak Shapira ve středu odpoledne zveřejnil nový projekt Yolocaust. Ze sociálních sítí sesbíral fotky některých návštěvníků Památníku holocaustu v Berlíně a zakomponoval je do dobových fotografií z koncentračních táborů. Smějící se lidé tak například stojí na hromadě umučených vězňů. Během prvního dne se Yolocaust stal virálem, jen ze Shapirova facebooku ho sdílelo 9 tisíc lidí.

Projekt Yolocaust, který Shapira zveřejnil na svém facebooku, shromažďuje selfies různých návštěvníků berlínského památníku, která Shapira okomentoval jako lascivní a „praštěná“. Fotografie zveřejněné na seznamkách, osobních profilech a sociálních sítích upravil tak, aby upozornil na nepatřičnost pózování na takovém místě.

Selfies vzal i s jejich původními „lajky“, srdíčky, hashtagy a popisky, a vše zasadil do poněkud jiného prostředí. Po najetí myší na selfie se obrázek začne měnit, a z Památníku holocaustu v Berlíně jsou dobové fotografie koncentračních a vyhlazovacích táborů, ke kterým se památník vztahuje.

Projekt Yolocaust.

Projekt Yolocaust.

Shapira tak poukázal na nepatřičnost a absurditu pořizování takových fotografií na místě, jako je památník holocaustu. Na stránkách projektu Shapira píše, že žádná z historických událostí se nevyrovná holocaustu. A je na každém z nás, abychom posoudili, jak se u památníku budeme chovat.

Téměř 10 000 návštěvníků denně, ne všichni se umí chovat

Na otázku, zda to k obětem holocaustu není neuctivé odpovídá: „Ano, chování některých lidí, kteří památník navštíví je neuctivé. Ale oběti jsou mrtvé, a zřejmě jsou zaneprázdnění věcmi mrtvých lidí, než aby se zabývali tímto.“

Izraelec Shahak Shapira spustil projekt upozorňující na nevhodné chování u...

Izraelec Shahak Shapira spustil projekt upozorňující na nevhodné chování u památníku holocaustu.

Zároveň upozorňuje na to, že pokud by někdo z návštěvníků památníku, jehož fotka se dostala do Shapirova projektu, svého chování litoval, může se ozvat, a jeho fotka se z projektu odstraní.

Každý den navštíví Památník holocaustu v Berlíně s 2711 betonovými deskami a rozlohou 19 000 metrů kolem 10 000 lidí. Řada z nich pořizuje nepatřičné fotky, skáče, fotí se v různých pózách a při aktivitách, které jsou pro pietní místo nepatřičné.

Názory na význam památníku se napříč veřejností liší. Pro některé znázorňují šedé stély náhrobky šesti milionů zavražděných Židů, kteří byli pohřbeni v masových hrobech. Jiní v něm vidí symboliku šedého popela, na který byly oběti spáleny.

Loni v lednu vzbudil diskuzi o vhodnosti selfie z pietních míst také Zdeněk Škromach z ČSSD. Ten se fotil v někdejším koncentračním táboře v Terezíně při 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Škromachova selfie během piety si všimla média i za hranicemi. Třeba bulvární Daily Mirror připomněl, že podobného faux pas se politik dopustil už minulého roku. Tehdy si se svými kolegy fotil selfie u jiného památníku obětem druhé světové války.

Stejně tak řecký server Newsbeast.gr uvedl, že Škromachova selfie vyvolala na sociálních sítích vlnu kritiky.

Zdeněk Škromach si pořizuje selfie při pietním průvodu v Terezíně k výročí...

Zdeněk Škromach si pořizuje selfie při pietním průvodu v Terezíně k výročí osvobození Osvětimi

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!