130 let
Ilustrační foto - YouTube.

Ilustrační foto - YouTube. | foto: Reuters

Youtube mazal komentáře kritické vůči čínské komunistické straně. Údajně kvůli chybě systému

Svět
  •   20:07
SAN FRANCISCO/ PRAHA - V komentářích na platformě Youtube najdete prakticky všechno. Recepty, nadávky, politiku i slova uznání. V posledních měsících byste zde však nenašli kritiku čínské komunistické strany. Algoritmus společnosti je totiž automaticky mazal.

Youtube podle oficiálního vyjádření společnosti neměl v plánu mazat příspěvky kritické vůči vládnoucí čínské straně. Došlo k tomu údajně na základě softwarové chyby, vysvětlila v úterý společnost poté, co média na praktiku upozornila.

Rozostřená podívaná. Záměrné snižování kvality videí kvůli koronaviru připravuje i YouTube

Celého problému si všimli samotní uživatelé platformy, která je divizí společnosti Google Alphabet, když byly komentáře o komunistické straně mazány s neuvěřitelnou rychlostí. Sousloví jako „komunističtí bandité“ či „strana 50 centů“, která haní vládu Čínské lidové republiky, mizela z internetového prostředí během pár vteřin.

„Zdá se, že jde o chybu našich posilujících systémů. Vše vyšetřujeme,“ uvedli pro deník The Guardian zástupci Youtube s tím, že rozhodně nedošlo ke změně vnitřní politiky. Společnost má nastavené vnitřní filtry, které odstraňují komentáře porušující pravidla platformy (rasistické, nenávistné atd.).

S jejich dodržováním pomáhají i tzv. moderátoři obsahu – lidé, kteří obsah kontrolují. Kvůli pandemii covid-19 však mnozí zaměstnanci společnosti nemohli do kanceláří společnosti a Youtube tak byl odkázán čistě na přístroje. Vedení již začátkem března oznámilo, že se v nadcházejících měsících sníží výkon kontroly obsahu.

Samotná společnost Google neposkytuje své služby v Číně od roku 2010 kvůli obavám z porušování bezpečnostních opatření a cenzury. Google měl v plánu vytvořit nový vyhledávací systém pro Čínu nazvaný Dragonfly, ale projekt skončil neúspěšně minulý rok.

Dostupný v Číně není ani Youtube, ale Čína stejně jako další národy požádala Google, aby hodnotil videa mimo jejich hranice. Čínská vláda podle deníku South China Morning Post požádala v roce 2019 o prověření 1601 videí. Dvě z nich podle Googlu vyústila ve zrušení kanálů.

Autor: mh