130 let

Zaměstnanci Al-Džazíry protestovali proti údajnému plánu na zničení stanice | foto: KARIM JAAFAR AFP

Začal soud kvůli 'bombardování Al-Džazíry'

Svět
  •   19:42
LONDÝN - V Londýně byli postaveni před soud dva muži, které žaloba viní, že zveřejnili dokument, podle něhož americký prezident George Bush navrhoval v rozmluvě s premiérem Tonym Blairem vybombardování katarské televize Al-Džazíra.

Navzdory opakovaným zprávám v britských médiích to Bush i Blair popřeli jako fantazii. Zprávu o záznamu z loňského dubnového rozhovoru obou politiků otiskl před několika dny britský bulvární list The Daily Mirror, který byl a je proti válce v Iráku.

Vláda pak varovala všechna ostatní britská média, že by proti nim mohla zakročit podle zákona na ochranu utajovaných informací, pokud by o přísně tajném záznamu zveřejnila další informace. V dokumentu je prý i záznam jednání o plánovaných pohybech koaličních jednotek v Iráku.

Britští novináři to považují za neslýchaný zásah do svobody tisku, který je podle nich zřejmě vyvolán snahou vlády chránit vztahy s nejmocnějším spojencem.

Do novin se dokument zřejmě dostal prostřednictvím některého ze státních úředníků, kteří k němu měli přístup. Podle žaloby to zřejmě je David Keogh, který pracoval v Downing Street a patrně dokument odeslal Leovi O'Connorovi. O'Connor byl analytikem v kanceláři jednoho bývalého protiválečně zaměřeného labouristického poslance.

Záznam se navzdory oficiálním dementi považuje za poměrně věrohodný, protože je známo, že vláda USA je vůči Al-Džazíře silně kritická. Američtí vojáci v roce 2001 zasáhli palbou kábulskou kancelář stanice a v roce 2003 zabili bagdádského zpravodaje stanice. USA to označily v obou případech za nešťastnou náhodu.

Britská vláda nemá ke stanici tak negativní poměr jako USA. Blair jí poskytoval během války v Iráku i nyní rozhovory a stanice má ostatně mezinárodní ústředí v Londýně. Británie ale nyní financuje rozsáhlý projekt arabského televizního vysílání BBC, kterým se chce pokusit získat část diváků Al-Džazíry. Vláda USA ovšem není jedinou vládou, která je vůči katarské Al-Džazíře kritická.

Této stanici se podařilo rozzlobit prakticky všechny vlády okolních arabských států a mívá často i v nich problémy s úřady. Na druhé straně se těší obrovskému zájmu arabských a muslimských diváků nejen v oblasti, ale i ve světě. V příštích letech plánuje spustit satelitní vysílání i v angličtině.

Dnešní soudní stání mělo jako hlavní smysl vznést žalobu a ověřit totožnost obžalovaných. Soud by měl pokračovat v lednu. Obžalovaní zůstávají na svobodě, ale nesmějí opustit Británii a nesmějí jeden druhého kontaktovat. Oba odmítli hovořit s novináři.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás