130 let

Vojáci stříleli ostrými do lidí

Česko

Podle nepotvrzených zpráv si nepokoje na východě Libye vyžádaly již přes 200 mrtvých

TRIPOLIS/PRAHA Libyjské protivládní protesty se o víkendu podle očitých svědků proměnily doslova v masakr. I když zpravodajství z místa je pro novináře velmi komplikované a prakticky nemožné, útržky zpráv hovoří o mnoha desítkách mrtvých a nemocnicích plnících se raněnými.

„Musíme hovořit o minimálně 150 mrtvých od minulého týdne, kdy začaly demonstrace. A dalších velmi vážně zraněných,“ citoval list The Daily Telegraph jednoho ze zdravotnických koordinátorů ve východolibyjském městě Benghází. Některá média však uvádějí ještě tragičtější bilanci s minimálně 200 oběťmi a 900 zraněnými.

Právě v Benghází došlo v sobotu k zatím nejkrvavějšímu incidentu. Pohřební průvod za oběti násilí z předchozích dní se střetl s vojáky. Ti začali ostrými střílet do lidí. Podle svědků použili kulomety, minomety a v některých případech i rakety. V ulicích bylo vidět tanky. „Devadesát procent ran bylo namířeno do hlavy, krku, hrudi a hlavně do srdce,“ citovala BBC jednu lékařku z místní nemocnice Jala.

Libye je další z celé řady arabských zemí, kde propukly protirežimní protesty. Vše ale nasvědčuje tomu, že vůdce Muammar Kaddáfí nehodlá skončit jako jeho protějšky v Tunisku či Egyptě. Úřady zakázaly práci mnoha médiím, včetně poskytovatelů internetu či sociálních sítí. Mezinárodní novináři jsou pak z informování o dění zcela vyloučeni a není jim ani povolen vstup do země.

K nepokojům zatím docházelo jen na východě země. Včera večer se ale násilí přesunulo i do centra Kaddáfího moci – metropole Tripolisu. Podle BBC Benghází zcela ovládli protivládní demonstranti. Objevují se i náznaky toho, že se někde vojáci přidávají k protestujícím. Některé zprávy hovoří o tom, že sem libyjská vláda posílá elitní jednotky, ale také žoldáky z blízkých afrických zemí. „Tihle ničemní zabijáci přicházejí například z Čadu. Lidé se jich tak bojí, že by udělali cokoli, aby před nimi unikli,“ uvedl nejmenovaný libyjský novinář, který má stejně jako jeho kolegové zákaz vykonávat svou práci. Některé ženy a děti tak prý dokonce před vojáky skákaly z mostu, což se mnoha stalo osudným.

Kvůli rostoucímu napětí se Rakousko včera rozhodlo poslat vojenský speciál na Maltu, aby byl připraven evakuovat Rakušany a další občany Evropské unie z Libye. „Vzhledem k velmi nízkému počtu českých občanů, kteří jsou momentálně v Libyi, žádný podobný plán nezvažujeme. Ta situace tam není taková, že by lidé nemohli opustit zemi,“ řekl LN mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. „V téhle chvíli pouze varujeme před cestami do Libye,“ dodal.

Libyjské úřady si včera povolaly zástupce Evropské unie v Tripolisu a pohrozily mu, že přestanou spolupracovat v boji proti nelegální imigraci, pokud bude Unie nadále „podporovat“ bezprecedentní demonstrace v zemi. Šéf české diplomacie podle ČTK vyzval Evropskou unii ke zdrženlivosti, vměšování se do libyjských záležitostí by teď podle něj nikomu neprospělo.

Autor: