6. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V Británii budou jednat o odkladu brexitu, Írán odstoupí od další části jaderné dohody

Britský parlament. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský parlament. | foto: AP Photo

PRAHA RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Vývoj kolem brexitu. Horní komora britského parlamentu by měla dokončit projednávání zákona o případném dalším odkladu odchodu z EU. Soud v severoirském Belfastu se také začne zabývat žádostí o zablokování vládního rozhodnutí pozastavit příští týden zasedání parlamentu. Skotský soud bude v téže věci řešit odvolání proti středečnímu verdiktu, v němž rozhodl, že přerušení jednání parlamentu neodporuje zákonu.

Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí na již dvanáctou návštěvu Číny, kam ji doprovází i velká hospodářská delegace. V Pekingu se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Indie se před půlnocí na Měsíci pokusí přistát se sondou Čandrájan-2. Pokud aparát dosedne na měsíční povrch měkce a nepoškozený, stane se Indie po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, které se tento manévr podařil.

Írán odstoupí od další části jaderné dohody z roku 2015. Vypoví body zahrnující vývoj odstředivek používaných na obohacování uranu.

V kolumbijské Leticii proběhne regionální summit o ochraně Amazonie, kterou sužuje letos nebývale vysoký počet požárů; zúčastní se prezidenti Kolumbie, Peru a Ekvádoru, brazilský prezident Jair Bolsonaro se má ze zdravotních důvodů připojit prostřednictvím videokonference.

Hurikán Dorian putuje po souostroví Bahamy. Bouře míří podél východního pobřeží Spojených států na sever.

Soud bude projednávat loňské přepadení benzinové pumpy v Nelahozevsi na Mělnicku, při kterém zemřela čerpadlářka. Obžalobě čelí dva muži, jeden je viněn z vraždy, druhý z loupeže.

Soud rozhodne ve sporu demonstrantky Jana Filipové a premiéra Andreje Babiše. Žena Babiše žaluje kvůli jeho výrokům o tom, že lidé na loňských demonstracích proti němu byli zaplacení.

Sněmovní ústavně-právní výbor projedná senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana (cca od 12:00). Na programu jsou také návrhy zákonů o právu na digitální služby a o realitním zprostředkování.

V New Yorku pokračuje tenisový grandslamový turnaj US Open. Muži budou po 22. hodině bojovat o účast ve finále.  Berrettini vyzve Nadala a Medveděv Dimitrova.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.