Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se vrhli na nákup zahradních bazénů. Obce se bojí nedostatku vody a zakazují jejich napouštění

Ekonomika

  5:00
Praha - Češi využívají příležitosti a plní si dlouhodobý sen: nákup zahradního bazénu. Vzhledem k tomu, že se očekává horký srpen a možnost nákazy covidem na zalidněných koupalištích je stále aktuální, zdá se pořízení domácího koupání ideální. Řada obcí však proti tomuto trendu bojuje kvůli dlouhodobému suchu a s ním souvisejícímu nedostatku vody vyhláškami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Dvojnásobný počet prodaných bazénů oproti loňsku: takový stav nyní hlásí výrobci zapuštěných bazénů u nás. Češi je začali nakupovat už během karantény, kdy bylo jasné, že dovolená u vody v zahraničí bude letos komplikovaná. Možnost svlažit se na vlastní zahradě se tak logicky stala těžko odolatelným lákadlem.

„Zabudování bazénu je dlouhodobější proces, který zahrnuje spoustu stavebních prací. Kdo se chtěl vykoupat v této sezóně, musel objednávku udělat od dubna maximálně do června,“ uvedl pro server Lidovky.cz tiskový mluvčí společnosti Albixon, která se zaměřuje především na moderní zapuštěné bazény. Podle tiskové zprávy bylo takových lidí skutečně hodně. Zhruba dvousetprocentní meziroční nárůst poptávky zaznamenal Albixon už na konci dubna.

 „Velké množství zákazníků dle svých slov o vlastním bazénu již uvažovalo delší dobu a současnou situaci berou jako hlavní podnět pro to, aby svůj dlouholetý sen konečně uskutečnili,“ uvedl František Petrášek,  obchodní ředitel Albixonu. Největší zájem pak lidé mají o moderní přelivové bazény, které jim mají alespoň částečně připomínat zahraniční hotelový luxus. Co se týče velikosti, ani v ní Češi netroškaří: nejprodávanější je podle výrobce bazén o rozměrech 6x3 metry.

Třicetistupňová vedra vydrží v Česku nejméně do čtvrtka. Koupaliště mají střežit dodržování covidových pravidel

Vzhledem k tomu, že Český hydrometeorologický ústav uvedl, že srpen by měl být teplotně nadprůměrný a návštěvu veřejného koupaliště nechce spousta lidí v aktuální situaci riskovat, zdá se jejich rozhodnutí jako ideálně načasované. 

Množství těch, kteří se nestihli včas rozhodnout nebo teplému srpnu po chladném červenci nevěřili, se rozhodlo pro levnější, zato však mnohem rychlejší variantu - koupi bazénu nadzemního. Společnost Mountfield uvádí, že oproti srovnatelnému období v minulém roce se zvýšila poptávka po nich zhruba o čtvrtinu.  

„S nárůstem prodeje bazénu samozřejmě narostl i prodej bazénového příslušenství. Dokonce prodeje příslušenství jsou řádově vyšší, protože se do nich promítají nákupy těch zákazníků, kteří již bazén mají a pouze si ho dovybavují, a to se nyní také děje,“ sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. 

Kdo tomuto trendu však nedává palec nahoru jsou obce. Řada z nich bojuje se suchem a napouštění bazénů plošně zakazují. „Zákaz napouštění bazénů jsme zavedli již vloni, letos v něm pokračujeme a nehodláme jej měnit. Nedostatek vody v obecních studnách a s tím spojený dovoz je finančně náročný, a proto jsme se rozhodli o zavedení vyhlášky zákazu napouštění bazénů,“ uvedl starosta středočeských Lešan František Ludvík. 

Kontrolovat její dodržování plánuje pomocí namátkových kontrol a dokládáním důvodů případné zvýšené spotřeby vody. Na toho, u koho by se prokázalo, že se vyhláškou neřídí, čeká správní řízení a pokuta až 50 tisíc korun. 

Ohlídat lidi u vody je problém. Přeplněná koupaliště nahrávají šíření covidu, epidemiologům dělají starosti

Stejný problém řeší mnoho dalších obcí napříč republikou. Zákaz například již vydaly obce Stvolová v jihomoravském kraji, Břežany na Kolínsku, Skuhrov pod Brdy nebo Drahanovice na Olomoucku.

Smířlivější je naopak třeba Bitozeves na Lounsku, kde starosta Jan Horák plošný zákaz napouštění bazénů neplánuje. „Nově jsme vydali vyhlášku, ve které jsme zakázali zavlažování a zalévání zahrad z Chomutovky, rybníků a dalších přírodních vodních toků. Napouštění bazénů zakázat neplánujeme, ty už mají teď stejně všichni napuštěné,“ uvedl Horák. 

Mohlo by vás zajímat