20. června 2016 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ťok prý zkresluje studii o závalu D8 a podává nesprávné informace, bouří se vědci

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vědci z Akademie věd nesouhlasí s tvrzením ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), že na základě jejich expertizy o sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku je viníkem nedaleký lom. Podle nich autoři posudku napsali Ťokovi, že o závěrech studie informoval tendenčně, čistě v neprospěch kamenolomu, a žádají ho, aby vše uvedl na pravou míru.

„Jakožto zpracovatelé posudku nemůžeme souhlasit se současnými jednostrannými výstupy ministerstva dopravy, které označují za jediného viníka sesuvu na dálnici D8 lom Dobkovičky,“ napsal podle HN ministrovi ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin při Akademii věd Josef Stemberk a doplnil, že pokud by ministr zůstal u tohoto „tendenčního výkladu, nezbyde než se od tohoto výkladu veřejně distancovat“.

Stemberk nechtěl o posudku ani o výzvě ministrovi podle listu veřejně mluvit. Ministrův mluvčí Tomáš Neřold uvedl, že Ťok při ohlašování žaloby nemluvil jen o jednom posudku prokazujícím chybu kamenolomu, prý je takových expertiz více. Které to vedle posudku z AV jsou, ale neupřesnil.

Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty podaly na firmu Kámen Zbraslav, která je majitelem lomu, žalobu počátkem června. Stát přitom vychází ze znaleckého posudku, který za viníka sesuvu označil právě kamenolom. Škoda, jejíž náhrady se stát žalobou domáhá, dosahuje podle ministra zhruba miliardu korun. Firma závěry ministerstva odmítla.

Bývalá šéfka úseku kontroly staveb na ŘSD Miloslava Pošvářová podle HN tvrdí, že závěry posudku zná a že lom byl spouštěčem zhroucení svahu, nikoli ale viníkem.

ČTK