Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Češi kouří méně. Propad zisků Philip Morris ale způsobil hlavně export

Cigarety (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety (ilustrační foto) | foto: ČTK

KUTNÁ HORA Češi se vzdávají svého nejnebezpečnějšího zlozvyku – kouření. Trh s cigaretami loni v Česku klesl zhruba o čtyři procenta, což se projevilo i na tržbách největšího tabákového výrobce Philip Morris. Největší podíl na klesajících ziscích měl ale nižší vývoz.

Philip Morris připisuje nižší odbyt mimo jiné náročnému ekonomickému prostředí nebo rostoucímu nelegálnímu obchodu s tabákovými výrobky v Česku i na Slovensku.

Kouří se méně

Philip Morris International.

Philip Morris ČR je největším výrobcem tabákových výrobků v České republice, zaměstnává zde přibližně 1100 lidí. Celkový trh cigaret v Česku klesl v letošním prvním pololetí v porovnání se stejným obdobím roku 2012 o 3,8 procenta na 9,5 miliardy kusů cigaret.

Tržní podíl Philip Morris ČR v Česku klesl za první pololetí v porovnání se stejným obdobím loňska o 1,2 procentního bodu na 49,7 procenta, především kvůli pokračujícímu poklesu tržního podílu místních značek a značky Red & White, který byl částečně vykompenzován vyšším podílem značky L&M a také značek Philip Morris a Chesterfield.

Na Slovensku se tržní podíl naopak o 1,1 procentního bodu zvýšil na 51,7 procenta.

"Naše výsledky byly navíc ovlivněny pokračujícím růstem v kategorii jemně řezaného tabáku s nižším daňovým zatížením a nižším vývozem do jiných společností v rámci skupiny PMI," uvedl předseda představenstva a generální ředitel András Tövisi.

Kutnohorskému výrobci tabáku klesl v pololetí konsolidovaný čistý zisk o 24,6 procenta na 851 milionů korun. Tržby bez spotřební daně a DPH meziročně poklesly o 4,1 procenta na šest miliard korun.

Pokles tržeb byl částečně eliminován příznivým vývojem cen (které ale vlivem spotřební daně rostly) a příznivým vývojem měnového kurzu ve výši 74 milionů korun. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH v porovnání s předchozím rokem snížily o 5,2 procenta.

Kuřáci jdou za levnějším

Další vývoj bude podle Tövisiho záviset zejména na změnách ekonomického prostředí, na celkovém poklesu trhu s cigaretami a na tom, do jaké míry budou spotřebitelé přecházet na produkty s nižším daňovým zatížením (například balený tabák).

"Vzhledem k absenci regulace předzásobení v České republice předpokládáme, že vliv zvýšení cen v roce 2013 v důsledku zvýšení spotřební daně a DPH se projeví ve druhé polovině roku 2013," očekává. Firma se chce podle něj dál zaměřovat na inovaci portfolia značek.

Klesá i výroba

Zisk z tabákové výroby se v pololetí v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o 23,7 procenta na 1,1 miliardy korun. Také tento pokles částečně zmírnilo zdražování a příznivý vývoj měnového kurzu ve výši 12 milionů korun.

Zisk před zdaněním v prvním pololetí klesl v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 24,1 procenta na 1,1 miliardy korun.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...