5. října 2011 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejlevnější tablet na trhu? V Indii za 35 dolarů

Indičtí studenti s nejlevnějšími tablety na světě Aakash | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indičtí studenti s nejlevnějšími tablety na světě Aakash | foto: Reuters

DILLÍ/PRAHA Indie dnes představila přístroj, který označuje za "nejlevnější tablet na světě". Zařízení s názvem Aakash (nebe) se má prodávat studentům za dotovanou cenu 35 dolarů (asi 650 korun) a jeho účelem je rozšířit přístup k počítačům v této obrovské asijské zemi.

Indie, která má 1,2 miliardy obyvatel, zatím zaostává za srovnatelnými státy jako Brazílie či Čína v počtu obyvatel s přístupem k internetu, napsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet uživatelů internetu v Indii vzrostl v letech 2000 až 2010 patnáctinásobně. Přesto má podle nedávné zprávy přístup k internetu jen osm procent Indů v porovnání s téměř 40 procenty obyvatel Číny.

Indická vláda oznámila, že zařízení bude nejprve dostupné v pilotním projektu v počtu 100.000 kusů, než se během dalších měsíců rozjede dodávka milionům studentů. "Brzy bude počítač za 35 dolarů dostupný každému dítěti ve škole. Tablet by měl vylepšit kvalitu výuky dětí," řekl novinářům indický ministr komunikací a informačních technologií Kapil Sibal.

Výkonnost bude pokulhávat

Tablet Aakash vyvíjela dva roky malá firma DataWind. Vyrábět se má v Indii a měl by pomoct splnit vládní cíl zapojit informační technologie do vzdělávání. Kritici už nicméně vyjádřili pochybnosti, zda Aakash naplní očekávání, která jsou do něj vkládána.

Aakash používá operační systém Google Android 2.2, má bezdrátové wi-fi připojení, dva USB porty a sloty na karty poskytující až 32 GB paměti. Experti ale míní, že jeho výkon bude omezovat pomalá paměť RAM, a poukazují také na skutečnost, že v mnoha oblastech Indie není bezdrátové připojení dostupné.

Oblíbené tablety iPad americké společnosti Apple stojí v Indii minimálně 600 dolarů (asi 11.200 korun).

ČTK, Lidovky.cz