130 let
Služba drive-thru společnosti McDonalds

Služba drive-thru společnosti McDonalds | foto: Profimedia.cz

Americký McDonald’s nemá lidi, verbuje už i 14leté. Jsou štěstí v neštěstí

Ekonomika
  •   18:51
Jedna z restaurací společnosti McDonald’s v americkém státě Oregon zahájila nábor zaměstnanců a práci je nyní ochotna dát i čtrnáctiletým. Vede ji k tomu obecný nedostatek pracovních sil, se kterým se potýká mnoho dalších podobných firem ve Spojených státech. Problémy začaly už dříve a za pandemie covidu-19 se ještě prohloubily. Čtrnáctiletí jsou podle manažerky restaurace štěstí v neštěstí.

„Teď přijímáme i čtrnáctileté a patnáctileté,“ vyvěsila restaurace velký reklamní poutač ve městě Medford na jihu Oregonu. Část lidí na sociálních sítích tuto snahu kritizovala, zaměstnávat čtrnáctileté je ale ve státě Oregon při dodržení stanovených podmínek zcela legální.

Fastfoodový sektor na práci teenagerů spoléhá už dlouho, většinou jde ale o lidi od 16 let věku. Manažerka restaurace v Oregonu ve středu potvrdila, že velký reklamní poutač před restaurací stále visí a že provozovna i nadále čtrnáctileté nabírá. 

Provozovatelka restaurace Heather Colemanová serveru Business Insider řekla, že si nepamatuje, že by to kdy bylo tak špatné jako právě teď. A její rodina už franšízy McDonald’s vede 40 let. Když ale management nabídnul práci ještě mladším lidem, Colemanové se za dva týdny objevilo na stole hned 25 žádostí o zaměstnání.

Štěstí v neštěstí

McDonaldu v Británii došly mléčné koktejly, suroviny nemá kdo vozit

„Se zajištěním personálu byly problémy vždycky, ale toto je naprosto neslýchané,“ řekla Colemanová. „Tihle čtrnáctiletí a patnáctiletí zaměstnanci jsou štěstí v neštěstí. Mají elán i pracovní etiku, umějí to s technologiemi a učí se opravdu rychle,“ dodala. 

Hledáte brigádu? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz a vyberte si práci hned.

Colemanová říká, že už vyzkoušela všechno, když provozovatelé fastfoodů po celých Spojených státech museli kvůli nedostatku zaměstnanců zavřít hlavní prostory a prodávat jen z okének drive-thru. Colemanová předtím zvýšila minimální hodinovou mzdu na 15 dolarů (320 korun), ale ani to nezabralo.

Postup, který zvolila restaurace v Oregonu, by tak v USA mohl být předzvěstí sílícího trendu. Jedna restaurace Burger King v Ohiu totiž už dříve zvolila podobný přístup a přímo v restauraci formou inzerátu oslovila rodiče, zda mají čtrnácti nebo patnáctiletého potomka, který by si rád přivydělal.

Práce ano, ale mimo školní výuku

Zákony, které upravují zaměstnávání mladistvých, se v USA liší stát od státu. Federální ministerstvo práce ale trvá na tom, že 14 let je v sektoru mimo zemědělství minimum, které lze akceptovat. Pečlivě se sleduje i pracovní doba, kterou lze mladistvým stanovit, a velmi mladí zaměstnanci mají nárok i na minimální mzdu.

V Oregonu platí, že kdokoli starší 14 let může legálně pracovat. Čtrnácti a patnáctiletí ale nemohou pracovat v době školního vyučování a ve všední dny mohou odpracovat maximálně tři hodiny. V mimoškolní dny pak nemohou pracovat déle než osm hodin za den.

Zaměstnanci místo práce berou dávky

Snaha dávat práci i mladším teenagerům by mohla být jen dočasným řešením, jak přežít ekonomickou krizi, poznamenal server listu USA Today. Mnoho zaměstnanců totiž ve Spojených státech nyní stále ještě zůstává doma a pobírá dávky v nezaměstnanosti, čímž splňují i podmínky pro čerpání příspěvků na děti. 

Pro mnohé z nich je to lepší než chodit do práce a dostávat minimální mzdu, která je ve fastfoodových řetězcích standardem. Nezaměstnaní mohou kvůli pandemii stále dostávat k podpoře ještě 300 dolarů týdně navíc, už ale jen do konce září.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás