Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zastřel je, slyšeli novináři zajatí šest dní v Libyi

Novináři z The New York Times s tureckým velvyslance uprostřed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novináři z The New York Times s tureckým velvyslance uprostřed | foto: Reuters

TRIPOLIS/PRAHA Čtveřice novinářů amerického listu The New York Times strávila šest dní v zajetí, než je libyjská vláda propustila. Poté, co se dostali do bezpečí, vylíčili detailně své zážitky. Do Libye přijeli jako řada zahraničních novinářů. Bez víz překročili hranici s Egyptem a vydali se do rebely ovládané východní části země.

Jenže padli do rukou jednotek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Minulé úterý sledovali boje u města Adžedábíja, když se rozhodli, že je tamní situace pro ně příliš nebezpečná. Na cestě pryč však jejich řidič neprozřetelně zastavil na kontrolním stanovišti Kaddáfího vojáků.

Utíkali před kulkami
"Řval jsem na něj: Pokračuj v jízdě! Nezastavuj! Nezastavuj!" popisoval fotograf Tyler Hicks. "Věděl jsem, že pokud nás zastaví, dopadne to velmi špatně," dodal. Jeho slova se brzy naplnila. Ve chvíli, kdy je hlídka tahala ven z auta, rebelové začali na stanoviště střílet. Čtveřice tak prchala před svištícími kulkami a schovala se za nízkou budovu.

Psali jsme:


Když palba ustala, Kaddáfího vojáci jim nařídili vyprázdnit kapsy a lehnout si na zem. Všichni si mysleli, že je to jejich poslední minuta. "Slyšel jsem v arabštině:,Zastřel je!‘ Myslel jsem, že je konec," vyprávěl reportér Anthony Shadid, držitel Pulitzerovy ceny. "Jiný pak řekl:,Ne, jsou to Američané. Nemůžeme je zabít!‘" dodal Hicks.

Psali jsme:


Vojáci poté sebrali všechno, co měli po ruce, aby novináře svázali - dráty, šály, kabely. Jeden z nich dokonce sundal fotografce Lynsey Addariové tkaničky, aby jí mohl spoutat kotníky. Jeden ji uhodil do tváře a začal se smát. "Začala jsem plakat a on se smál ještě víc," popsala. V Adžedábíje je drželi do doby, než skončili boje s povstalci. Pak je odvezli pryč. Cestou v autě jim neustále vyhrožovali smrtí. "Jeden z nich mě hladil po hlavě a takovým ošklivým, úlisným způsobem mi říkal:,Zemřeš, zemřeš,‘" řekla Addariová.

Do rukou libyjských úřadů byli předáni v Tripolisu
Jednu noc strávili v autě, druhou ve vězeňské cele, třetí noc je převezli na letiště a pak do Tripolisu. Tam byli předáni do rukou libyjských úřadů. Od té doby se vše podstatně zlepšilo. Obstojně je ubytovali a každému z nich dovolili jeden telefonní hovor. Díky němu se teprve jejich rodiny a kolegové dověděli, co se s nimi děje.

Tři dny trvalo vyjednávání mezi americkou diplomacií a zástupci Libye, kteří neustále měnili své požadavky. Nakonec svolili předat čtveřici turecké ambasádě, která zastoupila Američany a zajistila novinářům cestu do Tuniska.


Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

(ilustrační snímek) Následky vichřice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

(ilustrační snímek) Následky vichřice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

(ilustrační snímek) Následky vichřice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!