130 let
Německé investice. Ilustrační foto.

Německé investice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Skvělé vysvědčení: 92 % firem z Německa by u nás investovalo znovu

USA
  •   17:30
PRAHA - Rekordních 92 procent německých firem podnikajících v Česku by si pro své investice opět vybralo naši zemi. Vyhlídky českého hospodářství hodnotí jako stabilní, vývoj vlastní ekonomické situace vidí optimisticky

Němci v Česku plánují zvýšení investic a přijímání nových zaměstnanců. Vyplývá z letošního konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory mezi více než 140 firmami působícími v České republice.

Dvě třetiny firem hodnotí současnou ekonomickou situaci v Česku jako uspokojivou. 

Na 29 procent ji označilo dokonce za dobrou, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s loňskem. Zároveň se výrazně snížil podíl firem, které označily současnou ekonomickou situaci jako špatnou. 

ČTĚTE TAKÉ:

Letos je to jen sedm procent. Pod desetiprocentní hranicí se tato hodnota naposledy pohybovala v roce 2008. Loni hodnotila hospodářskou situaci jako špatnou skoro pětina dotázaných.

Ohledně dalšího hospodářského vývoje jsou firmy ve srovnání s minulým rokem trochu zdrženlivější. Zlepšení ekonomické situace letos očekává 33 procent firem, loni to bylo 41 procent. Naopak mnohem více dotázaných, dvě třetiny, počítají se stabilním vývojem a jen čtyři procenta, nejnižší hodnota vůbec, se obávají zhoršení.

„Tato čísla ukazují, že růst české ekonomiky je stabilní a trvalý,“ uvedl výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer. 

Jen málo firem chce propouštět

Také vývoz, který se velkou měrou podílí na obratu právě německých firem, se bude v roce 2015 vyvíjet slibně. S nárůstem objemu exportu počítá 40 procent firem, v roce 2014 to byla jen jedna třetina. Stabilní vývoz očekává polovina dotázaných.

Stejně jako v minulých letech vnímají německé firmy působící v Česku svoji vlastní ekonomickou situaci ještě pozitivněji než celkovou ekonomickou situaci v zemi. 

Více než polovina ji hodnotí jako dobrou, 41 procent jako uspokojivou a jen čtyři procenta jako špatnou. „Od našich členských firem víme, že jejich prognózy ohledně obratu bývají opravdu realistické. Tedy i zde je na místě optimismus,“ podotkl Bauer.

Němci zdaní staré uhelné elektrárny. Urychlí tak jejich zánik

Více než třetina firem plánuje přijmout nové zaměstnance a jen šest procent se chystá propouštět. 

Vedle toho počítá většina firem se stejnými investičními výdaji, 33 procent s vyššími. Proti loňskému roku se chystá více firem, 38 procent, zvýšit platy zaměstnancům, a to o tři až osm procent.

Všechny tyto indikátory jsou důvodem rekordní spokojenosti firem s rozhodnutím investovat v České republice. 

Poté, co se v roce 2014 dělilo o první místo se Slovenskem, je Česko letos pro německé investory opět nejatraktivnější investiční lokalitou ve střední a východní Evropě, následováno Slovenskem a Polskem. I zahraniční investoři působící na Slovensku označili Česko za nejatraktivnější investiční lokalitu ve střední a východní Evropě.

Důvody pro investice v Česku jsou vedle geografické blízkosti Německa a členství v EU výkonnost a motivace zaměstnanců, kvalita a dostupnost lokálních dodavatelů a stále ještě relativně nízké náklady na práci nebo solidní akademické vzdělávání. 

Nejproblematičtějšími faktory jsou stále korupce, nedostatečná transparentnost při zadávání veřejných zakázek, zhoršující se dostupnost kvalifikovaných pracovních sil a daňový systém.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK