130 let
Slawomir Budziak

Slawomir Budziak

Český šok

Vadí mi česká posedlost jídlem, říká Polák

Česká kuchyně
  •   7:00
Polák Slawomir Budziak se do Česka přestěhoval v roce 2008 rovnou z Norska, kde předtím pár let pobýval. Češi mu prý připadají méně agresivní než Poláci, ale překvapilo ho množství českých korupčních kauz. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Co se týká mé první návštěvy, trvala asi dva tři dny a uskutečnila se v Praze. Dnes si vybavuji hlavně chladnou a neosobní obsluhu v pražských podnicích a moje zklamání z toho, že nerozumím česky. Pak bylo Brno, kam jsem přijel v roce 2008. Jednou z věcí, které jsem si rychle všiml, bylo množství lidí se psy a také fakt, že majitelům hospod zřejmě přítomnost těchto čtyřnohých miláčků nevadí, což se mi ohromně líbilo. Zde je nutné říci, že jsem do Brna přijel přímo z Norska, kde jsem strávil pár let, což ovlivnilo mé vnímání. Proto mě tady zaujaly věci, které jsem si doposud spojoval s Norskem, kupříkladu lidé s lyžemi na ulicích, nebo víkendové výlety na chatu.
 
Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo? 
Takové rozhodnutí jsem popravdě nikdy neudělal. Postupem času jsem se ocitl v situaci, že žiji spolu nejen s českou přítelkyní, ale také se dvěma kocoury a navíc s pocitem, že jsem se zde jaksi zabydlel.

Kdo je Slawomir Budziak?

Polák Slawomir Budziak se narodil v Polsku, do Česka se přistěhoval v roce 2008 ze zvědavosti a kvůli potřebě zjistit, jací Češi doopravdy jsou. Je mu 33 let a pracuje jako učitel norštiny, překladatel, ale dělá také internetový marketing. Je svobodný, bezdětný a má českou přítelkyni.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nejedná se zde o jakousi neodpustitelnou vadu, nýbrž o maličkost, která mě postupem času začala vadit, a to sice česká posedlost jídlem. Osobně jsem toho názoru, že jíme proto, abychom přežili a žili ve zdraví. Tady mám ale občas pocit, že je tomu naopak, tedy že lidé žijí právě proto, aby mohli jíst a téma jídlo probírat na všechny způsoby. Zajímavé mi přijde také to, že se tomu tématu věnuje spoustu pozornosti a přitom Češi sami přiznávají, že Česko "je odpadkový koš Evropy" a toto není můj názor, ale citace.
 
Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Ano, nyní chodím s Češkou, ale nerad bych veřejně rozebíral její osobní vlastnosti. Už jen proto, že ona mi právě teď provádí korekturu textu a zjištění toho, co si o ní myslím by ji mohlo přinejmenším šokovat.
 
Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Mezi cizinci jsem se setkal s tvrzeními, že Češi jsou neslušní, chladní nebo nepřístupní, ale já s tímto nemohu souhlasit. Jste jako každý jiný národ: je tady určitý podíl lidí jak slušných, tak i buranů, zároveň také lidí chladných, ale i srdečných. Mám ovšem pocit, že jste méně agresivní ve srovnání s Poláky, kteří se asi častěji uchylují k násilnému jednání. Tady se ale jedná o čistě subjektivní pocit, který se nemusí shodovat se statistikou.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
V Norsku jsem míval dojem, že lidé nemají moc radí ironii, což rozhodně neplatí o vás. Myslím si, že je tady vysoká míra tolerance pro humor a projdou tady a i riskantní vtipy.
 
Lidovky.cz:  Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Všeobecně jsem totiž toho mínění, že bez znalosti historického kontextu, je těžké pochopit současnost. Nyní se soustředím na pochopení současné politické situace, ale mám v plánu se vrhnout i na české dějiny. Velmi mě zajímá Druhá Republika.
 
Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Piji málo, nicméně mám nesmírně rád zdejší piva, obzvlášť ta z malých pivovarů (třeba Richard), a také moravská bílá vína. Co se týká české kuchyně, ta je ve velké míře postavena na mase, a proto se ji jako vegetarián zásadně vyhýbám. Mohu také zmínit, že by mi nevadilo, kdyby majitelé českých restaurací brali v potaz skutečnost, že ne všichni jejich zákazníci jsou masožravci a kdyby pochopili, že smažený sýr proložený plátky vepřové šunky, rozhodně nepatří k bezmasým jídlům.
 
Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Podle všeho ano.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Obrázek není k dispozici
Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Přestože sám pocházím ze zkorumpované východoevropské země, překvapuje mě množství korupčních kauz na každé úrovní státních struktur v Česku. Občas si kladu otázku - je Česko více zkorumpované, než třeba Polsko, nebo jste prostě lepší v odhalovaní korupce?
 
Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Toto je velmi důležitá otázka. Osobně si nedovedu představit, že bych dlouhodobě bydlel v jakékoli zemi, aniž bych se naučil místní jazyk a účastnil se tamního kulturního života. Tento názor ale asi nepřevládá v prostředí cizinců žijících v Česku. Někteří žijí v jakési bublině, obklopeni jinými cizinci a anglicky hovořícími Čechy a v důsledku se sice fyzicky nachází na území Česka, ale nebydlí tady v právem smyslu tohoto slova. Mě naopak zajímá účast v dění zdejší společnosti a navíc zprostředkovávání okolnímu světu toho, co se zde děje. Nedávno třeba mohli posluchači norského rádia mým prostřednictvím dozvědět o výzkumu brněnských vědců.
 
Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Kromě rodiny a přátel je to snad jedině moře, v blízkosti kterého jsem bydlel celý život.
 

Autor: Lidovky.cz