130 let
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. | foto: ČTK

Sto akademiků vyzvalo Zimu, aby nejmenoval děkanku FSV UK. Kvůli predátorským časopisům

Česko
  •   16:29aktualizováno  18:08
PRAHA - Stovka představitelů českých i zahraničních univerzit a vědeckých pracovníků Akademie věd ČR v otevřeném dopise vyzvala rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, aby nejmenoval Alici Němcovou Tejkalovou děkankou Fakulty sociálních věd (FSV UK).

Dosavadní ředitelka Institutu komunikačních studií a žurnalistiky fakulty je podle signatářů podepsána pod několika články, které vyšly v podvodných a takzvaných predátorských časopisech, které přitom vykázala jako odborné publikace. Její jmenování by poškodilo pověst fakulty i univerzity, míní.

Zima se má k dopisu vyjádřit v úterý. Dosavadní děkan fakulty Jakub Končelík nicméně požadavek signatářů odmítl s odůvodněním, že jeho nástupkyně byla zvolena v řádné volbě a navíc podle něj neudělala nic, co by jejímu jmenování bránilo. Němcová Tejkalová uvedla, že v predátorských časopisech nepublikovala texty vědomě, natož záměrně. „Nikomu jsem za ně neplatila, nijak je za fakultu nevykázala, ani z nich neměla žádný příjem,“ řekla v pondělí.

„Uvědomujeme si, že nejmenovat děkana navrženého senátem by mělo být výjimečným krokem, situace na Fakultě sociálních věd UK je ale opravdu výjimečná a v možných důsledcích velmi poškozující nejen pro fakultu, ale také pro dobré jméno univerzity,“ uvedli akademici, mezi nimi je například Jiří Přibáň z Cardiff Law School, emeritní rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška či profesoři několika tuzemských i zahraničních vysokých škol.

Podvodné a tzv. predátorské časopisy nemají standardní recenzní řízení a zaplavují akademické prostředí irelevantními texty, které nesplňují základní náležitosti odborných textů. „I pokud bychom přijali autorčino podivné vysvětlení, že pouze uvěřila podvodníkům, je to dle našeho názoru neslučitelné s výkonem jakékoli řídící funkce v akademickém prostředí,“ uvedli zástupci univerzitní a vědecké obce.

Akademický senát FSV UK zvolil Němcovou Tejkalovou do čela fakulty letos v říjnu, do funkce ji ještě musí jmenovat rektor univerzity. Dosavadnímu děkanovi, kterým je od roku 2010 Končelík, vyprší mandát příští rok. „Nesouhlasím s tím, že by Alice Němcová Tejkalová udělala cokoliv, co by bylo jejímu jmenování děkankou na překážku,“ řekl děkan. Němcová Tejkalová publikovala v časopisech na takzvaném Beallově seznamu predátorských časopisů v době, kdy o něm odborná komunita neměla z většiny ani tušení, zdůraznil Končelík. Členové akademického senátu měli podle něj zevrubné informace o této problematice a rozhodli se, že Němcová Tejkalová je vhodná adeptka na děkanku. Němcová Tejkalová považuje dopis za pokračování osobního sporu mezi ní a úzkou skupinou lidí, kterým se podle ní nelíbila její manažerská rozhodnutí učiněná před dvěma lety.

Fakulta sociálních věd se zaměřuje na společenskovědní obory - ekonomii, politologii, sociologii, komunikační studia a mezinárodní teritoriální studia. V současné době na ní studuje více než 4000 studentů. FSV je jednou z nejmladších fakult Univerzity Karlovy, vznikla v roce 1990 přeměnou Fakulty žurnalistiky.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás