130 let

Hamáčkovým náměstkem se po odchodu Kulhánka stal bývalý hejtman Hašek

Česko
  •   12:11aktualizováno  15:17
Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka (ČSSD) do čela diplomacie stal bývalý předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Oznámil to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Výběrové řízení na šéfa legislativní sekce vyhrál po odchodu Petra Mlsny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Vokáč.

Hamáček novinářům řekl, že bývalý první místopředseda ČSSD Hašek se nevrací do volených funkcí a podstoupí bezpečnostní prověrku. „Bude se věnovat odborné práci, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách,“ řekl. Hašek podle něj v minulosti udělal některé politické chyby, což považuje za uzavřenou kapitolu. „Za chyby se omluvil, odešel z vrcholné politiky, já jeho práci v resortu budu řešit jen z pohledu současnosti,“ zdůraznil Hamáček.

Neřeším osobní sympatie či antipatie, jen přípravu ČSSD na volby, uvedl nový volební manažer Hašek

Bývalý jihomoravský hejtman Hašek byl účastníkem tzv. lánské schůzky, na které po volbách do Sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo s prezidentem Milošem Zemanem o sesazení Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě. Hamáček řekl, že některé věci chce považovat za uzavřené. „Já Michala Haška znám velmi dlouho. Kdybych mu nevěřil, tak z něj nikdy neudělám svého poradce,“ řekl.

Hamáček dodal, že chybu může udělat každý. „Kdo ji udělá, přizná ji, omluví se a ještě za to zaplatí, tak nevidím důvod, proč by s tím cejchem měl žít do konce života. Michal Hašek se k tomu postavil čelem, ta doba byla tehdy složitá. Zakopnout může každý, ale myslím, že je lidské dát tomu člověku možnost znova vstát a je nelidské po něm kopat,“ uvedl.

Pro svou funkci bude Hašek potřebovat prověrku ve stupni důvěrné, řekl Hamáček. „Zažádá o ni okamžitě. Předpokládám, že už vyplňuje dotazník. Ty lhůty už jsou na Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ),“ uvedl ministr. Podle zákona o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti má NBÚ ukončit řízení o vydání prověrky na stupeň důvěrné u fyzické osoby do dvou měsíců. Lhůty neplatí například při nouzovém stavu.

Funkci náměstka chápe Hašek jako dočasnou „misi“. „Přerušuji k dnešku působení v advokacii. Jakmile misi na ministerstvu skončím, hodlám se do advokacie vrátit,“ řekl. Neplánuje kandidovat do žádné volené funkce. „Bude mi ctí pomoci ve vysoké úřednické funkci, aby se zvládl konec volebního období a přechod do normálnějšího stavu po covidu,“ doplnil. Za úkol má mimo jiné přípravu analýzy, jak fungovalo krizové řízení v době pandemie. Výsledkem by mohly být úpravy krizových předpisů.

Hašek by měl v resortu pomoci hlavně s návratem do normálu po covidu-19, řekl Hamáček. „Já chci vedle sebe člověka, který zvládne komunikaci a koordinaci mezi státem, kraji, městy a obcemi,“ řekl Hamáček. Ocenil Haškovy dlouholeté zkušenosti z vedení Asociace krajů a parlamentní práce. Z hlediska odborného podle něj nemohou být o Haškovi pochybnosti.

Legislativní sekci vedl Vokáč po odchodu Mlsny a uspěl ve výběrovém řízení. „Agendu velmi dobře zná, na vedoucích pozicích ve státní správě působí více než deset let,“ vyzdvihl Hamáček. Vokáč považuje za nejbližší prioritu přípravu letošních voleb do Sněmovny, dalším klíčovým úkolem bude podle něj elektronizace veřejné správy.

Vokáč působil od vzniku odboru voleb v roce 2018 v jeho čele. Loni tak pracoval například na přípravě krajských a senátních voleb při pandemii, podílí se i na činnosti Ústředního krizového štábu, uvedlo vnitro v tiskové zprávě. Podle Hamáčka by měl pomoci prosadit předpisy, které má vnitro v Parlamentu, tedy novely volebního zákona a krizové legislativy.

Hašek byl jednou z vůdčích postav ČSSD

Datum a místo narození: 17. dubna 1976 v Brně

Současná funkce: advokátní koncipient, zastupitel Jihomoravského kraje

Vzdělání: vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně (1999); titul doktora práv získal na slovenské soukromé Vysoké škole v Sládkovičove

Kariéra: v roce 1998 byl zvolen místostarostou Drásova na Tišnovsku, odkud pochází, v roce 2001 se na rok stal starostou, poté byl až do roku 2009 opět místostarostou; v roce 2000 byl na čtyři roky zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje; znovu se stal krajským zastupitelem v roce 2008 a také byl jako lídr kandidátky ČSSD zvolen hejtmanem, funkci obhájil i po volbách v roce 2012 a skončil po volbách v listopadu 2016; od prosince 2008 do listopadu 2016 vedl také Asociaci krajů ČR; v roce 2002 se stal poslancem, od ledna 2006 do konce roku 2008 byl předsedou sněmovního klubu ČSSD; v březnu 2009 se vzdal mandátu, v květnu 2010 se však díky preferenčním hlasům do Sněmovny opět dostal, poslancem se stal i v předčasných volbách 2013, mandátu se vzdal po vnitrostranické kritice kumulace funkcí v dubnu 2014; po odchodu z funkce hejtmana mimo jiné působil jako poradce prezidenta Miloše Zemana, poradce ministra vnitra a předsedy ČSSD Hamáčka a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), pracuje také jako advokátní koncipient.

Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 1998, v březnu 2011 se neúspěšně ucházel o místo předsedy strany; od roku 2006 byl stínovým ministrem zemědělství a venkova, od března 2011 do listopadu 2013 statutárním místopředsedou ČSSD; nyní je předsedou ČSSD Brno - venkov; v loňských volbách byl volebním manažerem strany.

Ostatní:

  • Hašek získal v roce 2010 titul JUDr., když rigorózní řízení absolvoval na fakultě v šestitisícovém slovenském městě Sládkovičovo. Podle Lidových novin fakultu čeští akademici opakovaně kritizovali za údajně nestandardní pravidla studia. Hašek poté oznámil, že si nechá svou rigorózní práci prověřit na dvou právnických fakultách v Praze a v Brně. V říjnu 2013 deníku MfD řekl: "Vše podstatné jsem ke své rigorózní práci řekl."
  • V letech 2005 až 2010 byl členem a místopředsedou Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, v minulosti předsedal radě Vinařského fondu ČR, nyní je místopředsedou, a je členem správní rady Masarykovy univerzity.
  • Hašek si během let v politice, ve které se začal angažovat už za studií brněnských práv, vybudoval v sociální demokracii silnou pozici. Po volbách v roce 2013 jí ale otřásl takzvaný lánský puč, schůzka části vedení ČSSD s prezidentem Zemanem krátce po volbách do Sněmovny v říjnu 2013. Po ní se předsednictvo strany pokusilo odstavit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Hašek tehdy proti sobě část veřejnosti popudil i lhaním v přímém přenosu. V České televizi jedenáctkrát za sebou popřel existenci schůzky u Zemana, o které už tehdy informoval jeden z jejích účastníků, pozdější ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Hašek se sice později omluvil, že své kolegy i veřejnost "uváděl v omyl", jeho pověst ale tyto události výrazně ovlivnily. Hašek nakonec 8. listopadu 2013 opustil funkci statutárního místopředsedy ČSSD, v dubnu 2014 odešel i ze Sněmovny a stáhl se na krajskou úroveň.
  • Haškova pozice ve straně ale i nadále zůstala pevná a navíc se mohl chlubit výraznou podporou voličů - pravidelně patřil k politikům, kteří i v celostátním srovnání získávali nejvíce preferenčních hlasů, a to jak v krajských, tak ve sněmovních volbách. Neúspěch mu přinesly krajské volby v roce 2016. Zatímco o čtyři roky dříve, když hejtmanské křeslo obhajoval poprvé, získali jeho sociální demokraté na Jižní Moravě 27 procent hlasů, v roce 2016 pro ně při srovnatelné volební účasti hlasovalo skoro o polovinu voličů méně. Před krajskými volbami musel Hašek čelit kritice nejen kvůli způsobu vedení kraje, který až do 5. října jako jediný z regionů ČR postrádal důležité zásady územního rozvoje, ale například také kvůli případu neexistující mluvčí Lucie Proutníkové, jíž byla kontroverzní lobbistka Jana Mrencová. Čelil kvůli tomu dokonce výzvám k odstoupení z čela kandidátky, předsednictvo jihomoravské ČSSD jej ale podrželo.
  • V roce 2018 byl Hašek jedním ze zakladatelů vnitrostranické platformy Zachraňme ČSSD, kterou založili kritici tehdejšího vedení ČSSD. Platforma však na stranickém sjezdu v říjnu 2018 nezískala výraznější podporu delegátů.
  • Počátkem roku 2019 ministr vnitra a předseda ČSSD Hamáček nominoval Haška do Legislativní rady vlády. Tehdejší ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády Jan Kněžínek (za ANO) se ale žádosti rozhodl nevyhovět a materiál s návrhem Haškova jmenování stáhl.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás