130 let

Hřenské soutěsky denně obdivují návštěvníci z lodí | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Doporučujeme

Česká příroda láká stále více turistů. Ti vadí místním, ale i sobě navzájem

Česko
  •   5:00
PRAHA - Přestože se v Česku nenachází velehory ani moře, tuzemská příroda turisty láká. Agentura CzechTourism nazvala turismus doslova „českou ropou“. „V rozvinutých zemích těžba ropy ani zemního plynu nezatěžuje životní prostředí ani místní obyvatele. To může platit také pro turismus u nás,“ myslí si Jan Herget, ředitel agentury.

Opilců ráj? Česko už nechce jen turisty pod vlivem alkoholu, kampaň cílí i na rodiny s dětmi

Letos v srpnu se potýkali s nenadálým přívalem turistů v oblasti Adršpachu, když se k Čechům přidali i Poláci, kteří slavili státní svátek. Adršpašské skály však nejsou nejnavštěvovanější památkou naší země. Co se týče přírodních turistických cílů, bylo podle žebříčku agentury CzechTourism loňskou nejvytíženější lokalitou České Švýcarsko. Návštěvníky tam přitahují romantické soutěsky nebo jedinečné skalní útvary, z nichž nejznámější je pravděpodobně Pravčická brána.

Hřenské soutěsky denně obdivují návštěvníci z lodí
Adršpašsko-teplické skály na Náchodsku zažívají v těchto dnech velký nápor...

Podle mluvčího Národního parku České Švýcarsko Tomáše Salova stoupá počet návštěvníků už pět let. „Jakkoli v posledních letech neproběhlo žádné podrobnější dotazování návštěvníků, nelze přehlédnout, že přibylo návštěvníků z Polska, ale také z jiných zemí. A to včetně těch vzdálenějších,“ uvedl Salov pro Lidovky.cz. Více jezdí například turisté z Indie, Dálného východu, ale i evropských zemí.

Přestože celkový počet návštěvníků není přesně znám, existují data na základě automatických sčítačů. Podle těchto údajů loni navštívilo oblast přes 400 tisíc turistů. Pokračování trendu si Salov zatím odhadovat netroufá, sezona ještě není u konce. Myslí si ale, že letos by návštěvnost mohla být o trochu nižší kvůli deštivým dnům.

V Českém Švýcarsku si návštěvníci zvykli stavět věžičky z kamenů.

„Příroda tuto návštěvnost unese, pokud turisté dodržují pravidla, zejména pokud zůstávají na značených trasách. Samozřejmě je podél cest znatelná vyšší míra znečištění, což řešíme pravidelnými úklidy v hlavní sezoně,“ popisuje negativa Salov. Není to dávno, co park upozorňoval návštěvníky na Facebooku, aby nestavěli kamenné věžičky, které negativně zasahují do přírody.

Turistům vadí turisté

Region je tradičně nejvíc přetížen v období, kdy mají děti prázdniny, tedy nejčastěji v měsících červenci a srpnu. Problémy plynoucí z nadměrné dopravy se snaží v národním parku vyřešit povzbuzováním turistů k využívání veřejné hromadné dopravy.

Hlavním problémem ale začínají být podle Salova takzvané crowdingové efekty. Sami návštěvníci v přírodě cítí být rušení jinými návštěvníky, v obcích na okraji národního parku vznikají problémy spojené s dopravní přetížeností a horší dostupností služeb. Lidé v takových oblastech kupříkladu čekají déle na své objednávky v restauracích.

Dvě strany mince

Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice...

Obce ale nevymírají, a to přesto, že se zvýšuje hodnota nemovitostí. Otevírají se totiž možnosti k zaměstnání či podnikání v cestovním ruchu. „Naopak počet obyvatel stoupá, je zde živo, máme více dostupné služby něž jiná podobná vesnice bez cestovního ruchu, více opravené a udržované komunikace,“ vypočítává Richard Novák, starosta obce Dolní Morava. Tam zaznamenali enormní zájem turistů před pěti lety, kdy se otevřela místní Stezka v oblacích. Od roku 2012, kdy byla otevřena první v okolí nádrže Lipno, jí přibyly tři „sestry“ – v Beskydech, Krkonoších a právě na Dolní Moravě. Ta se stále drží na nejvyšší příčce návštěvnosti v Pardubickém kraji. Na začátku srpna navíc přibylo v oblasti nové lákadlo pro turisty ve formě bobové dráhy.

Negativní dopady mají spojitost zejména s jednodenními návštěvníky a vyšší dopravní zátěží, která s sebou přináší hluk i emise. „Pro některé občany tu již není ‚klid‘, na který byli zvyklí,“ říká Novák. S vyšším počtem návštěvníků vzrůstá potřeba lepší infrastruktury, což nelze vždycky ufinancovat.

Počet návštěvníků se kontinuálně zvyšuje i v Rožnově pod Radhoštěm. Město v srdci Beskyd navštíví během roku více než půl milionu turistů, z nichž zhruba 300 tisíc zamíří do Valašského muzea v přírodě. Data o počtu zahraničích hostů město nemá, podle Českého statistického úřadu tvořili v roce 2018 asi 16,5 procenta turistů ve Zlínském kraji. 

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm.

„Město vnímá otázku rozvoje cestovního ruchu ve městě nejen jako snahu přilákat do města co nejvíce turistů a nabídnout jim kvalitní ubytování, stravování, kulturní, sportovní a společenské programy, ale na stejnou váhu bere také druhou stranu mince – dobře se o turistu postarat, čímž se zároveň ulehčí život rezidentům,“ tvrdí destinační manažer rožnovské radnice Marek Havran.

Turismus podle něho komplikuje například otázku parkování automobilů turistů ve městě při těch největších akcích sezony. V tu dobu může město, které má 16 tisíc obyvatel, navštívit i přes 30 tisíc lidí za víkend. S tím chce Rožnov  bojovat třeba za pomoci zjednosměrnění tří ulic ve městě a přichystání několika mimořádných parkovacích ploch, když se tyto události konají.

Autor: jab