130 let

České hotely živoří, nejsou hosti

Česko

Nejvíce zasaženy jsou luxusní pražské hotely. Musí zlevňovat, omezovat náklady a propouštět

PRAHA „Hotely v Česku čeká cesta do pekel,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka. Tuzemským hotelům letos klesly tržby oproti loňskému roku v průměru o 7 procent, oproti roku 2007 dokonce o 20 až 30 procent. Nezachrání to ani letní sezona.

Hlavní problém hotelů je pokles obsazenosti, spojený s klesajícím turismem. Zejména pětihvězdičkové hotely mají problémy. Za poslední čtyři roky přitom narostla česká hotelová síť o čtvrtinu. To podle Hlinky logicky vede tomu, že hotely nemohou ani zdaleka naplnit své kapacity, ačkoli to jejich majitelé nechtějí přiznat. „Jak tržby, tak obsazenost v porovnání s loňským létem vzrostly,“ tvrdí Ruhsar Eryoner z řetězce hotelů Hilton. Totéž říká i manažerka Hotelu Le Palais Prague Denisa Santos. Jen někteří hoteliéři neradi připouštějí, že jsou na tom hůře: „Tržby oproti minulému roku o něco poklesly,“ uvedl President Hotel Prague. Přesná čísla však žádný z hotelů, které LN oslovily, nechtěl oficiálně zveřejnit. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, mají však některé řetězce v Praze, kde je konkurence nejostřejší, doslova existenční problémy. Jeden z pětihvězdičkových hotelů má průměrnou obsazenost dlouhodobě na úrovni 25 procent a je těžce ztrátový.

Zlevňování nepomůže Majitelé hotelů v konkurenčním boji snaží nalákat hosty razantním snižováním cen. „V roce 2007, než přišla krize, byly ceny na úplně jiné úrovni, v průměru o 40 procent vyšší než nyní,“ podotýká Hlinka. Šéf české pobočky mezinárodní poradenské společnosti Cushman & Wakefield Jonathan Hallett potvrzuje, že ceny za nocleh poklesly hodně, někde o 60 procent, někde o 30, podle kategorie a polohy hotelu. Takhle velké zlevnění nemá v Evropě obdoby. Například v Rakousku šli hoteliéři s cenou dolů jen o 6 procent, v Anglii se nezlevňovalo vůbec. Hallett upozorňuje, že obsazenost hotelů je vázána také na kurz měny té které země. „Anglie profituje z oslabené libry, takže zlevňování nutné nebylo. To, že česká koruna posiluje, je pro tuzemské hoteliéry nevýhodné,“ řekl.

Zejména pětihvězdičkové pražské hotely šly s cenou dolů. „Průměrná cena ubytování bohužel nedosahuje ani loňských částek. Za první pololetí klesla ve srovnání s minulým rokem o přibližně 14 procent,“ připouští marketingová manažerka Hotelu Paris Zuzana Vincíková.

O nepříznivé situaci luxusních hotelů svědčí i fakt, že omezují náklady, kde se dá. „Počet zaměstnanců prošel redukcí a i ostatní provozní náklady jsou velmi hlídány a omezovány,“ říká Vincíková. Redukci personálu přiznal i hlavní manažer hotelu Kings Court Lukáš Mach. Dále se prý hotel snaží své dodavatele tlačit k minimálním dodavatelským cenám,

Ačkoli většina oslovených hotelů nepřipouští, že by musela propouštět, Hlinka tvrdí, že vyhazov dostalo za poslední dva roky minimálně 15 až 20 procent lidí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás