Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
3. září 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co s sebou do vězení? Spodní prádlo, knížky i cigarety. Musí se ale vejít do skříňky

Věznice Vinařice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Vinařice | foto: František VlčekMAFRA

PRAHA Přišel s velkou taškou, pak se za ním zaklaply dveře. Bývalý lobbista Marek Dalík si za zdmi ruzyňské věznice začal odpykávat čtyřletý trest. Co si mohl, stejně jako další odsouzení, v zavazadle přivézt? Hygienické potřeby, knihy, časopisy, ale třeba i spodní prádlo. Vše ale v omezeném množství.

Exlobbista a přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík ve čtvrtek odpoledne dorazil do ruzyňské věznice. Tam si má odsedět čtyři roky kvůli kauze kolem nákupu vozidel Pandur pro českou armádu.

Během prvních dní jej čekají vstupní zdravotní prohlídky a různá školení o tom, jaká má při výkonu trestu práva a povinnosti. Jde například o možnost nakupovat potraviny, dále využívat sociální, duchovní, sportovní či kulturní zázemí věznice.

Spodní prádlo ano, alkohol ne

Během této doby se také důkladně prověřuje seznam věcí, které si s sebou novopočený obyvatel věznice přivezl. Co všechno je tedy povoleno? „Odsouzený si může přinést hygienické potřeby, psací potřeby, spodní prádlo, ale jen ve velmi omezeném množství,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. A samozřejmě i peníze. Ať už si vezme jakoukoli sumu, musí ji odeslat na své konto a z něj pak hradit nákupy.

Vězeň (ilustrační fotografie)

Odsouzení jsou díky soudnímu manuálu ješte před nástupem do výkonu trestu důkadně seznámeni s tím, co si mohou do věznice přinést a co nikoli. Pokud by měli nějaké speciální přání oproti povolenému seznamu, museli by k němu dostat souhlas šéfa věznice.

Mezi jednotlivými věznicemi stejného druhu nejsou žádné rozdíly. Platí v nich stejná pravidla. „Věznice Ruzyně je naprosto totožná jako každá vazební nástupní věznice,“ vysvětlila Kučerová k případu Marka Dalíka. Jak moc jsou kontroly přísné a jak vlastně probíhají, však Vězeňská služba ponechává jako tajemství. „Jedná se o bezpečnostní opatření, nebudu tedy sdělovat podrobnosti,“ podotkla jen v krátkosti Kučerová. Podle různých webů zabývajících se životem za mřížemi patří ruzyňské zařízení mezi ta přijatelnější pro odpykávání trestu.

Pokud jde o osobní věci, platí jednoduché a univerzální pravidlo. Pokud se věci vejdou do skříňky v cele, pak neplatí žádné omezení. Tedy alespoň co se množství týče. Například jídlo, alkohol nebo vodu po holení si odsouzený do cely vzít nemůže. Cigarety, tabák či cukr ano. Kouřit se smí nicméně jen ve vyhrazených prostorách a v kuřáckých oddílech.

„Dále může mít (vězeň) základní hygienickou výbavu – kartáček na zuby, pastu, toaletní papír, nesmí mít ale přípravky obsahující alkohol a přípravky, které jsou balené ve skle,“ upřesnila mluvčí Vězeňské služby.

Pokud jde o oblečení, platí poněkud přísná pravidla. Ze svého šatníku si může nastupující vězeň přivézt do svého nového příbytku pouze spodní prádlo. „Co se týká spodního prádla, odsouzení ho mít mohou, ale musí se o něj sami postarat,“ loví Kučerová odpověď. Naráží tím na takzvané sebeobslužné aktivity, během nichž si vězni mohou své prádlo vyprat.

Poslech cédéček. Ale jen v rámci výuky

Ve věznici pamatují i na vzdělávání a zábavu. Obyvatelé zamřížovaných domovů si tak mohou zkrátit dlouhé chvíle například poslechem. I to má však své omezení. „Odsouzení mohou využívat zvukové přehrávače v rámci plnění programů zacházení. Pokud například dochází do jazykového kurzu, může v rámci samostudia na cele používat přehrávač a CD se studijním materiálem,“ popisuje mluvčí.

V případě, že by vězni došly zásoby čehokoli, co potřebuje, nemusí zoufat. Jednou za půl roku může dostat od příbuzných balíček o váze do pěti kilogramů, který může obsahovat například tabák, cigarety, potraviny nepodléhající zkáze, knihy nebo časopisy.

skŠárka Kabátová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...