Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza justiční mafie skončila smírem. Ať si tu omluvu nechají, říká Benešová

Česko

  14:04
PRAHA - Dlouholetá kauza takzvané justiční mafie skončila smírem. Na dotaz ČTK to dnes uvedla poslankyně a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD). Pražský vrchní soud schválil dohodu, podle níž musí někdejší představitelé justice vrátit Benešové zhruba 370 tisíc korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Poslankyně pak nevezme zpět svou dřívější soudně nařízenou omluvu za výroky o „justiční mafii“.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová přichází na slavnostní představení zrekonstruovaných cel na Pankráci. foto: MAFRA - František Vlček

,,Prostě jsme to ukončili. Vrchní soud by to pořád jenom protahoval, nikam by to nevedlo. Ať si tu omluvu nechají. Obrázek si o tom stejně každý udělá sám,“ řekla Benešová.

„Mohu potvrdit ukončení letitého sporu. Strany se dohodly na jeho ukončení s tím, že omluva Marie Benešové platí, ale žalobci vrátí peníze, které jí zaplatili za soudní řízení. Pro žalobce to považuji za úspěch a jsem rád, že je spor u konce,“ reagoval pro ČTK Petr Toman, právník exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, exministra Němce či náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

To, že se Benešová musí omluvit a uhradit náklady řízení, stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ. Nejvyšší soud však toto rozhodnutí následně zrušil jako nesprávné s tím, že ústavní činitelé by měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud měl proto nyní znovu zvážit, zda kritika z úst Benešové nebyla přípustná.

Dějiny hovoří jasně

„Někteří už mi peníze vrátili, ostatní teď vyzveme,“ popsala Benešová současnou situaci. Podotkla, že jednou učiněnou omluvu by už stěží vzala zpátky. „Dějiny nicméně hovoří jasně: pan Grygárek, kterému jsem se musela omluvit jako prvnímu, je teď stíhán. Tady vidíte, že pravda se u nás těžko nalézá,“ uzavřela poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti.

Grygárek, který býval vrchním státním zástupcem v Praze a od roku 2007 zastával na pražském vrchním státním zastupitelství funkci náměstka, čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem. Údajně nedal pokyn k řádnému objasnění případu praní špinavých peněz. Grygárek obvinění odmítá.

Autoři: ,