130 let
Kandidátka hnutí Úsvit do Europarlamentu Kateřina Radostová

Kandidátka hnutí Úsvit do Europarlamentu Kateřina Radostová | foto: www.katerinaradostova.cz

Rozhovor

Když nepřizbůsobivým nezaplatíte, odsunou se, míní kandidátka Úsvitu

Slovensko-cest
  •   7:00
PRAHA - "Když sem přijdou Ukrajinci, bude to hrozné. Na Slovensku budou mít status uprchlíků, ale tady už to budou imigranti. Pak by stálo za zvážení zřízení komisí - krizových komisí - podobných těm povodňovým. Na to se jinak připravit nemůžeme," navrhuje trojka na kandidátce do europarlamentu Okamurova hnutí Úsvit Kateřina Radostová.

V útrobách bílého vozu s obličejem pátého nejoblíbenějšího politika v zemi Tomia Okamury se v prvomájový čtvrtek skrýval stan, pár židlí a hodně papírů. Na nich předtištěné petice, nachystané pro další podpisy těch, které se možná podaří zlákat. „Žádáme zásadní zpřísnění imigrační politiky Evropské unie. Musíme si zachovat naši kulturní identitu založenou na křesťanských hodnotách. Odmítáme zneužívání našeho soucitu a ­humanistických tradic organizovaným zločineckým obchodem s ­imigranty,“ může si přečíst každý, kdo do Okamurova stanu zavítá.

Kdo přesně jsou ti nepřizpůsobiví, jak o nich mluví Úsvit?
To je hodně obtížná definice, respektive je obtížné stanovit formu. Obecně jsou to lidé, kteří parazitují na sociálním systému. A to teď Evropská unie plánuje kvóty, na jejichž základě se budou posílat přebývající imigranti z jihu Evropy na sever. Náš sociální systém v každém případě není příliš stabilní, nevím, jestli ten nápor zvládne.

Vaše petice je namířena proti imigrantům, čeho chcete docílit?
Je to společná evropská iniciativa, nekoná se jen v Česku. Ale předložit bychom tu petici chtěli i tady na národní úrovni.

Takže chcete, aby se peticí zabývali i čeští poslanci? Jaký by měl být výsledek?
Každopádně zpřísnění imigrační politiky. Například přísnější lustrace problémových osob.

Jak je chcete kontrolovat, když jsou volné hranice?
Každý, kdo tu chce žít a pracovat, by měl mít čistý trestní rejstřík. Respektive podle těch rejstříků by bylo snadnější odhalit, že jde o problémové osoby. Nebo by bylo dobré zjistit, zda ten konkrétní imigrant už nepobíral dávky v jiném státě.

Takže takoví by sem nesměli?
Nechci používat slova jako odsun nebo vyhoštění, ale když jim přestanete vyplácet dávky, protože se nechtějí přizpůsobit, tak by jim nezbylo nic jiného, než se odsunout dál.

Ale není to příliš snadné řešení, odsunout ten problém jinam?
Samozřejmě, že nemoci je třeba předcházet, ne ji až pak léčit.

Autor: