• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Langer bojuje. Na odvrácení vyškrtnutí má deset dní

Česko

PRAHA Počínaje dneškem začíná Ivanu Langrovi deset dní, kdy bude doslova bojovat o politický život. Pro jeho vyškrtnutí z kandidátky ODS v Olomouckém kraji totiž před zveřejněním celého plánu na Langrovo odstranění bylo podle informací LN téměř jistých osmadvacet až třicet hlasů ze zhruba padesátičlenné výkonné rady ODS.

Fakt, že zprávy o středečních tajných jednáních mezi Mirkem Topolánkem, prvním místopředsedou strany Davidem Vodrážkou, Markem Dalíkem, podnikatelem a šedou eminencí Petra Bendla Ivem Rittigem a vlivným pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, jenž má blízko k Vodrážkovi a radnímu Milanu Richtrovi, unikly do médií, dává podle informací LN Langrovi ještě nějakou šanci na „přežití“.

„Na výkonné radě by byl návrh na Langrovo vyškrtnutí z kandidátky jako blesk z čistého nebe. Jeho vyškrtnutí by bylo jasné. Takto záleží, zda se někteří jednotlivci nezaleknou,“ popsal LN dobře informovaný člen výkonné rady. „Plán stále platí, ale bude to těžší. Langer zpozorněl, jeho lidé vyvíjejí aktivitu, aby to odvrátili,“ dodal.

Langer ale bude mít nyní těžkou práci. V momentě, kdy je na něj upřena pozornost, se začne více diskutovat o spisu Krakatice, v němž v policejních odposleších figuroval coby Íčko v hovorech lidí okolo zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka. Nejen to, ale také vzrůstající moc šéfa volebního štábu přitom členům ODS vadí.

Nový lídr ODS Petr Nečas (který byl podle informací LN s plánem dopředu seznámen) tvrdí, že by k Langrově vyškrtnutí mohlo dojít pouze na přání olomoucké ODS, jež to odmítá. V tomto případě ale na jeho slově zase tak nesejde: Nečas totiž prakticky nemá žádné „své“ hlasy.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Olomoučtí tvrdí, že svého volebního lídra z kandidátky odstranit nechtějí. „Nezaznamenal jsem jediný názor ani otázku ze strany olomouckých členů ODS ve vztahu ke kandidátce a Ivanu Langrovi,“ tvrdí šéf tamní ODS Ivan Kosatík s tím, že Langrův odchod navrhovat nebudou. Taková změna by podle Kosatíka tamní ODS spíš uškodila.

Ve finále to ale Olomouckým nemusí být nic platné. Hlasovací většina ve výkonné radě se bez nich obejde, Langrovo vyškrtnutí má navíc podle zákulisních dohod navrhnout radě sám Mirek Topolánek. Ten tak už jednou nepřímo neúspěšně učinil. nyní je ale situace jiná. Langrovo vyškrtnutí z kandidátky měla být podle informací LN jeho podmínkou pro „hladký“ odchod z funkce předsedy.

Včera přitom začali zástupci některých regionů o Langrově možném vyškrtnutí z kandidátky mluvit i na jméno. „Myslím, že by to ODS prospělo,“ tvrdí například člen výkonné rady Tomáš Šimčík z „Nečasovy“ zlínské ODS. O prospěšnosti Topolánkova „komplexního řešení“ mluvil třeba i šéf poslanců Petr Tluchoř.

„Krvavá dohoda“ se může rozšířit o Béma Informovaní občanští demokraté poslední zákulisní plány nazývají „krvavá dohoda“. Hlavně proto, že její součástí má být sice i odstranění kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka z postu místopředsedy pražské ODS, Pražanům se ale před Topolánkem podařilo uhájit pozici primátora Pavla Béma na druhém místě kandidátky.

Ani Bém ale nemá definitivu. Hlavně pro moravské regiony je totiž stěží akceptovatelné, aby odstranili Langra (ač si to některé přejí), ale na kandidátce zůstal Bém. Podle informací LN je vysoce pravděpodobné, že by na výkonné radě nehledě na „krvavou dohodu“ někdo Bémovo vyškrtnutí navrhl.

Praha by prý naopak mohla získat vedení volebního štábu, pokud by byl Langer vyškrtnut a skončil i jako jeho šéf.

Autor: