Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marek Švehla: Laťka se bude snižovat

Česko

  0:25
PRAHA - Šéfredaktor Respektu Marek Švehla není spokojen, jaké změny v týdeníku chystá jeho nový ředitel Miloš Čermák. „Sníží se úroveň časopisu a přestane se dělat kvalitní žurnalistika, o kterou se od začátku snažíme," obává se.

Marek Švehla. foto: Lidové noviny

Čeká na jednání s majitelem Respektu Karlem Schwarzenbergem a investorem Zdeňkem Bakalou. Výpověď zatím nepodal, narozdíl od téměř všech svých kolegů.

Kolik lidí se rozhodlo zůstat?
Myslím, že dva.

Kteří to jsou?
To nemůžu říct.

Je možné, že se jejich postoj po jednání se Schwarzenbergem a Bakalou změní?
To je moje naděje, se kterou na to jednání jdu. Kdybych naději neměl, už tam nepůjdu.

Pokud jednání skončí pro vás příznivě, je možné, že z Respektu nakonec nikdo neodejde?
To opravdu nevím. Tady se hraje o hodiny, o dny maximálně, kdy lidé odsud odejdou. V tuto chvíli už jim chodí nabídky. Jestli se je tedy podaří udržet nebo ne, to nejsem schopen říct. Je to možné, stejně jako je možné to, že odejdeme úplně všichni.

Proč se drtivá většina redakce rozhodla odejít?
Obecně je to nedůvěrou v to, kam noviny směřují. Kam je Miloš Čermák směřuje.

Je to nedůvěra ke konkrétnímu konceptu, s nímž se redakce už seznámila?
Nejde ani tak o redakci. Koncept se připravuje v nějakém kruhu lidí, redakce je připravena na změny, chce změny. Kvůli tomu jsem já osobně loni v prosinci kontaktoval dnešního investora pana Bakalu a mluvil jsem s ním o možnosti účastnit se naší práce. Už delší čas si uvědomujeme, že je nutná změna vzhledu časopisu, že je nutná jeho modernizace. V tom není problém. Není problém, jestli časopis bude mít
černobílé fotky na novinovém papíře nebo ne, není problém ani ve výčtu rubrik nebo v jejich množství či rozsahu. Není problém ve formě časopisu, ale v obsahu. Jaká se v něm bude dělat novinařina. A jaký bude způsob řízení. Dosud byla jasná hierarchie, také bylo zvykem, že lidé ve vedení si vzájemně naslouchali. To se zdá, že je v tuto chvíli ohrožené. Tím vším vzniká nedůvěra ke změnám, které se chystají. Nejde
o formu, ale o obsah a atmosféru v podniku.

Mluvíte tímto o komunikaci mezi vámi a Milošem Čermákem?
Mluvím o komunikaci pana Čermáka s redakcí.

Neměl by Miloš Čermák jako ředitel pro strategii komunikovat jen s vámi jako šéfredaktorem a s redakcí pak vy?
V červnu jsem podepsal novou smlouvu, kde mi byly zaručeny kompetence a odpovědnost za obsah listu a mezi námi byla uzavřená nepsaná dohoda, že budeme list vytvářet společně. To pan Čermák porušil v srpnu a od té doby vzniká nedůvěra vůči tomu, co on připravil.

Čím dohodu porušil?
Řekl, že o všech změnách rozhodne on sám.

Cítíte jeho snahu vás vyšachovat?
Ne mě, ale redakci. Své partnery, které v novinách přirozeně má. To znamená mě a mé zástupce.

Je případným hromadným odchodem redaktorů ohroženo další vycházení časopisu?
To nejsem schopen říci, protože to je za hrozně dlouho. Fakt to nevím. Ani to, kdo v novinách zůstane. Samozřejmě motivace lidí psát podáním výpovědi rapidně klesá. Ale v tuto chvíli nejsem schopen odhadnout, jak to dopadne.

Opět se zeptám: redakce neodchází proto, že by nesouhlasila s nějakou navrženou, konkrétní novou podobou časopisu? Měli jste možnost se s nějakými návrhy seznámit?
Opakuji, je potřeba rozlišit formu a obsah. Jaké jsou rubriky a kde bude jak zalomený článek, to znám, k tomu jsem měl možnost se vyjadřovat. Ale obsah novin vzbuzuje hlavní nedůvěru. Jaká se bude v časopise dělat žurnalistika, kdo tam bude psát, jak se bude s články pracovat. Všechno to, co Respekt dělá Respektem. Už od začátku máme určitou laťku, kterou by všichni autoři, kteří k nám přicházejí, měli překonat. A já mám obavu, že ta laťka bude v této chvíli výrazně snižovaná.

Mluvíte po nějaké zkušenosti s novými jmény?
Ano.

Jmenovat nebudete?
Nebudu.

Kolik lidí přišlo do Respektu po červnovém příchodu Miloše Čermáka?
Oficiálně přišli lidi, které jsem ještě nasmlouval já. Teď na podzim se chystají příchody, o nichž se dozvídám dost pokoutným způsobem. Ty příchody jsou domlouvané za mými zády a já se o nich dozvídám od cizích lidí.

Je to i případ údajného příchodu Tomáše Baldýnského, který by měl šéfovat kultuře?
Ne, na tom jsme se dohodli už v červenci nebo v srpnu.

Údajně by měl nastoupit v říjnu.
Nevím, nejsem informovaný, kdy by měl nastoupit a co by měl přesně dělat.

Mluví se o tom, že by měl být vedoucím kulturní rubriky.
To mi bylo oznámené. Já jsem s ním nic nedomlouval. To je jeden z problémů, že se domlouvání odehrává mimo můj dosah. A to není možné.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...