130 let
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci k situaci kolem...

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci k situaci kolem epidemie koronaviru. | foto: ČTK

Vojtěch se nemůže zaručit za kvalitu respirátorů posílaných poštou. Podle Hamáčka prošly testováním

Česko
  •   17:47aktualizováno  19:07
PRAHA - Ministerstvo zdravotnictví se nemůže zaručit za dostatečnou kvalitu a odpovídající normu roušek a respirátorů, které resort vnitra tento týden rozdělil mezi obyvatele starší 60 let. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček ale občany ujistil, že jsou ochranné prostředky v pořádku.

„Tyto respirátory nenakupovalo ministerstvo zdravotnictví, nakupovali je kolegové z ministerstva vnitra,“ uvedl v OVM ministr Vojtěch.  „Nedokážu nyní říci, jestli splňují všechny parametry včetně propustnosti. Věřím, že kolegové je otestovali a mají veškeré certifikáty,“ dodal Vojtěch s tím, že jeho resort se může zaručit pouze za ty respirátory, které sám nakupoval a nechal otestovat Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, podotýká ministr. Podle výsledků testů byla zhruba třetina respirátorů dodaných z Číny nefunkční.

Blamáž při rozesílání roušek seniorům? Pošta je mohla znehodnotit, třídění zkoumá lékový ústav

Za „své“ respirátory se ovšem postavil ministr vnitra Jan Hamáček.  „Respirátory distribuované občanům jsou plně v souladu s dopor. EU 2020/403 a předpisy ČR. Byly přezkoušeny notifikovaným pracovištěm - Výzkumný ústav bezp. práce (protokol cislo 105/2020 dne 1. 4. 2020, vysoko překračují úroveň ochrany pro standard FFP2,“ napsal na Twitteru.

Lidé si tento týden na sociálních sítích otevřeně stěžovali na stav, v jakém roušky a respirátory přišly. Vadilo jim mimo jiné to, že je Česká pošta rozvážela už rozbalené a bez návodu či jakéhokoliv dokumentu, který by jasně indikoval, jakou normu respirátory splňují. Oboje je zřejmě porušením zákona o ochranných prostředcích. Podle něj mají všechny OP dorazit ke spotřebiteli v originálním balení a s návodem.

Kvůli neodborné manipulaci mohou navíc roušky být znehodnocené. „V prvé řadě je nezbytné říci, že se nejedná o sterilní výrobky. Obecně lze však konstatovat, že se zdravotnickými prostředky by podle zákona mělo být zacházeno tak, aby před dodáním uživateli nedošlo k porušení originálního balení,“ uvedla pro server iDNES.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová.

O rozdávání pěti roušek a jednoho respirátoru třídy FFP2 starším lidem rozhodla vláda. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun. Způsob distribuce šetřil Státní ústav pro kontrolu léčiv, jemuž se nelíbilo, že pošťáci ústenky rozbalují a vkládají po pěti volně do obálek, což je v rozporu s pravidly pro nakládání se zdravotnickým materiálem. „Jsme přesvědčeni, že uvedené zásilky obsahují roušky, které jsou osobními ochrannými pomůckami, nikoli zdravotnickým materiálem. S těmito zásilkami bylo nakládáno v odpovídajících hygienických podmínkách,“ podotkl mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Zástupci pošty v pátek provedli vnitřní kontrolu na pobočce v Mníšku pod Brdy. Tamní doručovatelka upozornila televizi CNN Prima News na to, že pošta nedodržuje předepsaná pravidla při balení roušek pro seniory, a následně byla propuštěna pro nadbytečnost. Bývalá pracovnice podle vedení pošty porušila hygienická pravidla, ale je potřeba zjistit, zda k tomu nedostala pokyn.

Autoři: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás