Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mýty razie na politiky a kmotry: taška v krbu i beranidlo u Nagyové

Na snímku policisté, kteří zasahovali v domě u Ivo Rittiga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku policisté, kteří zasahovali v domě u Ivo Rittiga. | foto: MAFRA - Jan Zatorsky

PRAHA Po tom, co policie rozjela největší zátah na vrcholové politiky a kmotry za posledních dvacet let, nechala veřejnost dlouho bez informací. Velmi brzo se proto začaly objevovat "zaručené" zprávy o detailech razie, které se brzo ukázaly jako liché. Vypadá to ale, že některým fámám podlehli i kriminalisté.

Taška v krbu

Kriminalistům pořádně zamotal hlavu a ani o tom nevěděl. Do domu poradce ministrů zemědělství Petra Bendla (ODS) a průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) Tomáše Jindry v Hrusicích vtrhlo v pondělí policejní komando. Z odposlechů totiž kriminalisté zaznamenali hovor Jindry a jeho přítelkyně, kterou upozornil, že nechal v krbu nějakou tašku, jelikož neměl klíče.

Policisté to vyhodnotili jako šifrovaný vzkaz, v němž se Jindra pokouší naznačit, že spálil kompromitující dokumenty. Jenže v nedostavěném krbu komando nenašlo ani tašku ani stopy po spálených dokumentech. Jindra si tak zřejmě skutečně zapomněl klíče a tašku proto uložil do krbu.

Beranidlem proti Nagyové

Kvůli policejní razii se na hlavu policie sesypala kritika z mnoha stran, třeba od exprezidenta Václava Klause nebo šéfky sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dokonce slíbil, že nechá postup policie prošetřit. Politiky především pobouřila zpráva, že si pro Nagyovou do bytu v pražských Modřanech přišlo dvanáct zakuklenců s beranidlem, s níž přišel její advokát Eduard Bruna. "Byla tam sama ženská a oni to věděli,“ rýpl si právník.

Jenže podle šéfa ÚOOZ Bruna svým tvrzením hodně přestřelil. "Vyjádření pana Bruny je scestné, tak to nebylo,“ uvedl. A přidal se i šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan, podle něhož policie nepochybila. "Jednání bylo přiměřené situaci. Ani na Úřad vlády nešli policisté v kuklách, ale v civilu. Byl jsem u toho,“ řekl LN žalobce.

Proč Nagyová sledovala i řidiče

Nejasno bylo i kolem zneužití rozvědky Janou Nagyovou, která nechala sledovat řidiče úřadu vlády Jiřího P. a správkyni Hrzánského paláce Alenu H. Podle prvních informací ho nechala sledovat, protože věděl o jejím vztahu s premiérem. Chtěla mít kompromitující materiál, kdyby to chtěl vyzradit.

Další verze byla ještě zamotanější. Řidič měl zjistit, že premiérovu ženu někdo sleduje. Oznámil Nagyové, která mu nařídila, aby o tom mlčel. A opět - pro případ, že by její nařízení chtěl porušit, nechala ho sledovat, aby na něj získala páky.

U výslechu ale Nagyová nabídla úplně jiný příběh. Řidič totiž na noc jezdil za Alenou H. k ní domů a Nagyová se bála, že novináři si budou myslet, že tam ve skutečnosti s Nečesem pobývá ona. Proto nechala pořídit rozvědkou snímky jako důkaz řidičova prohřešku a jemu i Aleně H. za to vynadala. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Zátah na hlubockého knížete?

Se zprávou o bombastické policejní razii se rozšířila i informace, že kromě Romana Janouška a Ivo Rittiga se komando vydalo i na jih Čech, do Hluboké nad Vltavou, kde sídlí i známý kmotr ODS Pavel Dlouhý, nazývaný též "kníže s Hluboké". Právě šedá eminence ODS podezřelá z vysávání státních dotací měla být v hledáčku policie. Taková informace se ale nakonec nepotvrdila.

Útěk, nebo výlet za rodinou?

Tuto historku nelze zařadit přímo mezi mýty či fámy. Policisté nejspíš jen podlehli sugestivnímu líčení svého informátora, který jim přinesl zprávu o připravované cestě jednoho z podezřelých - exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka - do Španělska. A kvůli tomu urychlili start celé operace. "Vyšetřovatelé vyhodnotili jako pravděpodobné, že se Boček už do Česka nevrátí," napsal před pár dny časopis Respekt. Bočkův advokát ovšem nastínil jinou verzi příběhu: Boček jel do Španělska za rodinou, cestu měl naplánovanou od února a zpáteční letenka byla vystavena na neděli, tedy čtyři dny po razii.  "Šlo o každoroční červnové soustředění školy, na které byl společně s manželkou a 4 dětmi přihlášen od února 2013," upřesnil Bočkův advokát Filip Seifert (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...