130 let
Ve městě Tomioka několik kilometrů od poničené jaderné elektrárny v japonské...

Ve městě Tomioka několik kilometrů od poničené jaderné elektrárny v japonské Fukušimě museli systematicky pokročit proti přemnoženým divočákům. | foto: Reuters

Na Zlínsku začala kvůli africkému moru prasat stavba elektrických ohradníků

Česko
  •   10:55
ZLÍN - Dělníci v pátek ráno osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Ohradník stojí podél silnice II/490 mezi čerpací stanicí Shell a zastávkou trolejbusu Vršava ve Zlíně.

Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, řekl dnes ČTK Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci zajišťuje. Veterináři se také dohodli na změně společnosti, která bude odlovené divočáky ze zamořené oblasti odstraňovat.

Ohradníky se objeví mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou. „Na jejich instalaci máme týden, ale věřím, že to zvládneme dříve. Jedná se o úseky mezi zastavěnými částmi obce. Jediná šance, jak to postavit, je krajnice silnice,“ uvedl Kamír.

Na osazování ohradníků vysokých 73 centimetrů pracuje sedm lidí. Ohradníky jsou napájeny bateriemi, podle Kamíra je v nich napětí 10.000 pulzních voltů. „Účinné na prase jsou tři až čtyři tisíce voltů,“ nastínil. Instalace ohradníků podle něj přijde na asi 1,2 milionu korun. Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Ohradníky budou částečně lemovat území nákazy o rozloze zhruba 40 kilometrů čtverečních. Kolem ohniska nákazy zůstávají i pachové ohradníky, které nainstalovali myslivci před dvěma týdny.

„Doufejme, že duplicita elektrických a pachových ohradníků pomůže udržet divoká prasata v epicentru nákazy. Ukáže to ale až čas,“ uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík.

Dopoledne ze Zlína vzlétnul vrtulník s hejtmanem Čunkem a policisty. Prohlédli si ohnisko nákazy s cílem zjistit, zda lze z výšky identifikovat úhyn divokých prasat. „Viděli jsme, že plodiny jsou někde od prasat hodně poválené, to znamená, že se tam divočáci zdržují. Na jednom místě byla k vidění čtyři

prasata. Většina se jich ale zřejmě ukrývá před horkem v lese a do porostů na polích chodí až v noci,“ řekl ČTK hejtman. Zlínský kraj v příštích dnech začne prostor pravidelně sledovat prostřednictvím dronu.

Hejtman Čunek vyhlásil kvůli africkému moru prasat ve Zlínském kraji stav nebezpečí

Do ohniska zákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělci mají zákaz na 115,5 hektarech půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit šíření choroby.

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1290 divočáků, řekl dnes ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat. U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 77 divočáků ze 132 uhynulých. Na výsledky vyšetření čekají čtyři vzorky. Nejvíc divočáků, 300, bylo podle Majera odstřeleno v okrese Kroměříž. Následuje okres Uherské Hradiště s 279 úlovky.

Veterináři také dnes změnili kafilerní podnik, který se má postarat o ulovené kusy divočáků v zamořené oblasti. Místo provozovny firmy Mat v Otrokovicích je bude odstraňovat firma Agris v Mankovicích. Podrobnosti uvádějí na svém webu.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás