• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

„NATO míří k rozpadu“

Česko

Neochota Evropanů účastnit se bojů na jihu Afghánistánu může znamenat konec aliance

NATO před summitem v Bukurešti - Třetí vlna rozšíření, ale i krize kolem mise v Afghánistánu

MNICHOV/PRAHA Na rozdíl od Iráku nebývá mise v Afghánistánu přirovnávána k debaklu USA ve Vietnamu, ale klidně by mohla. Zatímco v Iráku se situace poměrně rychle zlepšuje, v Afghánistánu je tomu naopak. „Když se podíváte na Afghánistán v roce 2001 a nyní, je zde viditelná změna k lepšímu,“ musela si před několika dny pomoci ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová. Protože ve srovnání se situací vloni či předloni aliance žádný pokrok neudělala. A schopnost NATO zemi kontrolovat a vypořádat se s místními bojovníky Talibanu je dokonce menší, než byla.

Už dnes je jasné, že operace NATO bude trvat ještě roky, a není jisté, zda nedopadne jako invaze Sovětů v osmdesátých letech.

Objevují se dokonce hlasy, že neúspěch v Afghánistánu by mohl podobně jako v případě SSSR přispět k rozpadu aliance. Velice hlasitě před tím varoval na víkendové bezpečnostní konferenci v Mnichově i americký ministr obrany Robert Gates.

„Nemůžeme dopustit, aby se aliance rozdělila na dvě skupiny, na ty, kteří chtějí bojovat, a na ty, kteří nechtějí,“ prohlásil Gates. „Takové rozdělení, se všemi důsledky pro kolektivní bezpečnost, povede k rozpadu aliance,“ dodal Gates.

Američané žádají, aby se hlavní síly aliance přesunuly na nebezpečný jih Afghánistánu, kde probíhají hlavní boje s ozbrojenci Talibanu. Podle Gatese je nemožné, aby nebezpečné operace prováděla jen část členů NATO. USA neuspěly se žádostí o vyslání posil na jih u většiny evropských členů NATO, Německem a Francií počínaje a Tureckem konče.

Česko sice na jih země vojáky poslalo, ale sedmdesátka speciálně vycvičených policistů je jen symbolická. Více vojáků nechce na jih Afghánistánu poslat ani Polsko, jehož poměrně velký kontingent pomáhá Američanům, Britům a Dánům na jihu Afghánistánu už dva roky. Nové oddíly ale i Poláci vyslat odmítají, protože už nyní mají pocit, že tahají kaštany z ohně za jiné.

Kaštany z ohně „Není možné, aby jedna část členů NATO nesla všechny náklady mise aliance v Afghánistánu a jiní se omezili na kibicování,“ uvedl pro Gazetu Wyborczu generál Stanislaw Koziej, bývalý viceministr obrany. Znechucení a únava z nekonečné a nepříliš úspěšné mise vede některé státy NATO k myšlence, že by operaci předalo pod mandát OSN. Na situaci by to sice nic nezměnilo, ale případný neúspěch by padl na někoho jiného. Protože Afghánistán se podle části odborníků může stát místem první porážky NATO - nejmocnější aliance světa.

***

NATO se nesmí dělit na ty, již bojovat chtějí, a na ty, kteří ne.

Autor: