130 let

Pizza Margherita

Česko

Slavná pizza spatřila světlo světa v roce 1889 v Neapoli, kdy do města na úpatí Vesuvu zavítal král Umberto I. se svou půvabnou ženou Margheritou. Tamní mistr pizzař Raffaele Esposito z Pizzeria di Pietro e Basta Cosě připravil na počest královny zcela novou pizzu, jež sestávala z čerstvých rajčat, sněhobílé Mozzarelly z buvolího mléka a lístků zelené bazalky, tedy italských národních barev. A jelikož galantnost mistrovi Espositovi rozhodně nescházela, propůjčil nové pizze královnino jméno.

O šest let později se v New Yorku jistý italský přistěhovalec rozhodl zažehnat neutuchající stesk po své domovině otevřením první pizzerie mimo italskou půdu. Zřejmě netušil, že se do křehké italské placky záhy zamiluje nejedno americké, ale i australské a evropské srdce. Naproti tomu v Itálii tuto neapolskou specialitu obyvatelé ostatních regionů prakticky neznali, a to až do sedmdesátých let dvacátého století, kdy se pizza začala šířit do všech záhybů Apeninského poloostrova.

POSTUP:

Droždí rozdrobíme, rozkvedláme ve vlažné vodě a necháme vyběhnout. Mouku prosejeme na vál, přidáme špetku soli, uprostřed uděláme důlek a vlijeme do něj nakynuté droždí. Zpracujeme na těsto, které ráznými pohyby rukou hněteme, až se stane hladkým a elastickým. Těsto vytvarujeme do bochánku, vložíme do mísy, na povrchu nožem nařízneme křížek a přikryjeme. Necháme kynout na teplém místě asi 3 hodiny, až těsto zdvojnásobí svou velikost.

Mezitím nakrájíme mozzarellu na plátky. Troubu předehřejeme na 220 °C. Vykynuté těsto vyválíme na lehce pomoučené pracovní ploše na kulatou placku silnou asi 5 mm.

Pečicí plech zlehka vymažeme olivovým olejem a položíme na něj vyválené těsto. Povrch rovnoměrně pokryjeme drcenými rajčaty tak, aby byl zachován asi 2 cm silný okraj, navrch položíme plátky mozzarelly a lístky bazalky a zakápneme olivovým olejem.

Vložíme do trouby a pečeme asi 20 minut, až je těsto na okrajích zlatavé.

***

POTŘEBUJEME:

250 g hladké mouky typu 00

+ na vyválení

15 g čerstvého droždí

120 ml vlažné vody

extra panenský olivový olej

200 ml passaty (italská drcená

rajčata, ke koupi v supermarketech)

150 g mozzarelly

hrst lístků čerstvé bazalky

sůl a čerstvě mletý pepř

4 tipy na jiné druhy pizzy

1 Břehy Kalábrie, špičky pověstné italské boty, jsou ze všech stran omývány teplými mořskými vlnami a srdce zdejších obyvatel patří rybolovu. Základem pizzy calabrese jsou proto drobné rybky ančovičky a kousky tuňáka. Za doprovod jim slouží drcená rajčata, černé olivy, kapary a místo olivového oleje zde už tradičně zaujímá - překvapivě -vepřové sádlo.

2 Cibule a česnek tvoří pomyslné hranice vedoucí napříč jihoitalským krajem Apulie. Zatímco Severoapulijští se bláznivě zamilovali do česneku, obyvatelé jižních částí regionu nedají dopustit na cibuli. Usedlíci žijící ve středu Apulie zvolili kompromis a mají rádi česnek i cibuli. Zdejší pizza pugliese je pokryta tenkými kolečky bílé cibule, sušeným oreganem, sýrem Pecorino a olivovým olejem.

3 Pokrmy zrozené na Sicílii hrají všemi barvami, voní po aromatickém koření, nesou v sobě cosi exotického, a někdy i neobyčejně tajemného. Pro Sicilany je dobré jídlo důležitější než cokoliv na světě a také si ho umí řádně užít. Místní pizza alla siciliana sestává z drcených rajčat, Mozzarelly, proužků žluté, zelené a červené papriky, koleček salámu a plátků žampionů.

4 Pizza capricciosa je v překladu pizzou „vrtošivou, náladovou či svévolnou“ a je oblíbená po celé Itálii. Zpravidla sestává z drcených rajčat, Mozzarelly, na plátky nakrájených žampionů, kousků artyčoků, plátků dušené šunky, černých oliv a olivového oleje. Objednáte-li si tuto pizzu v Římě, bude obohacena o polovinu natvrdo uvařeného vejce a namísto šunky dušené ji budou zdobit plátky prosciutta.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás