130 let
Petr Nečas.

Petr Nečas. | foto: ČTK

Politici řeší razii: Český Watergate, koktejl, bramboračka či stud za Nečase

Afghánistán
  •   15:00
PRAHA - Ve čtvrtek se premiér Petr Nečas snemovně vyhýbal. V pátek už před poslance předstoupil. A to krátce poté, co vyšetřovatelé označili jeho pravou ruku Janu Nagyovou za pojítko mezi dvěma liniemi případu, jenž více než 30 hodin otřásá českou politickou scénou.

Předseda vlády pro práci policie příliš pochopení neměl. Naopak, její počínání tvrdě kritizoval. Ve více než 15 minutovém projevu neřekl ani jednou jméno Jany Nagyové, ženy, která se nehne od něj nehne a podle žalobců úkolovala vojenskou rozvědku. Právě její příkaz byl za sledováním premiérovy manželky.

Opoziční poslanci pro jeho vysvětlení žádné pochopení neměli. Nečas tak ve sněmovně čelil dosud vůbec nejtvrdší kritice v roli premiéra. Server Lidovky.cz vybral nejzajímavější sněmovní výroky. Nechybí tradiční řečníci Lubomír Zaorálek (ČSSD), ani Vít Bárta (VV).

Premiér Petr Nečas při projevu ve sněmovně

Premiér Petr Nečas (ODS) k policejnímu zásahu v úřadu vlády a obvinění jeho spolupráce Jany Nagyové

Chci zdůraznit několik věcí. V tuto chvíli je mediálně spleteno do sebe několik paralelně se vyvíjejících, někdy však nesouvisejících, příběhů, které jsou smeteny do jedné mediálně politické bramboračky, nebo jednoho mediálně politického guláše.

Ze všech těchto tří ingrediencí, které spolu vzájemně nesouvisí, nemají spolu nic společného, je vytvářen mediální koktejl samozřejmě velmi brizantního ražení a velmi brizantního obsahu.

K údajnému uplácení rebelů ODS
To, že dochází k tomu, že lidé, kteří se zachovali vůči své politické straně loajálně, to znamená odmítli způsobit svým hlasováním pád vlády, a to že s nimi ta politická strana dál počítá a nějakým způsobem se k nim zachová, myslím si, není věc, která je neobvyklá. To, co bych nazval politickou dohodou v tom pejorativnějším smyslu politickým dealem, to znamená, já podpořím tebe, ty podpoříš mě, je přece standardní součástí politiky.

Jeroným Tejc

Jeroným Tejc (předseda poslaneckého klubu ČSSD)

Víte, tady přece nejde o nějakou bramboračku, o které hovoří pan předseda vlády, který se nám snaží namluvit, že tady snad něco vyšlo v novinách, něco se povídá a ono se ještě neví, jak to vlastně je.

Tady byla zneužita zpravodajská služba, vojenská zpravodajská služba. My jsme státem, který je organizován v Severoatlantické alianci. No větší mezinárodní ostudu jsme si snad nemohli ani představit.

Já se přiznám, že můj vztah k panu premiérovi nikdy nebyl zrovna vlídný, já jsem ho nepovažoval nikdy za člověka, který je dobrým premiérem, protože není dostatečně silný odolávat tlakům, které jsou na něj kladeny. Ale rozumím tomu, že žije v době, která není lehká. Nikdy nebo téměř nikdy jsem nesouhlasil s jeho návrhy řešení, tak jak si myslí, že by měla být tato země směřována. Ale do dnešního dne jsem měl pocit, že se jedná o člověka, který je soudný a který určitým způsobem ví, kde je ta mez, kde je ta hranice a že nemá zapotřebí, aby dnes vystoupil způsobem, jakým vystoupil a poškozoval dále Českou republiku.

Vojtěch Filip během jednání Sněmovny,

Vojtěch Filip (předseda KSČM)
Dovolte mi ocitovat slib poslance: Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pan premiér nám ve svém vystoupení předložil jeho pojetí cti a vědomí a svědomí. Smutné!

No, to je tedy s podivem, protože v tomto ohledu musím říct, že k naplnění trestného činu došlo vzhledem k tomu, že pan premiér tady neřekl nic jiného, že ji tím pověřil - mimo jiné by se tím přiznal k trestnému činu, protože takové pověření nemá v žádném zmocňovacím paragrafu zákona o zpravodajských službách - tak to neučinil. Taková to je ubohost našeho premiéra.

V době, kdy dělal předsedu vlády Mirek Topolánek, jsme často nesouhlasili a někdy jsme na sebe dokonce zvyšovali hlas. Měli jsme výrazně rozdílné názory. Mohl jsem se s ním pohádat. Ale nikdy jsem necítil takový odpor k tomu, co dělá, jako cítím teď. Pane premiére, opravdu si vás nevážím, nemám proč!

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová a Vít Bárta

Vít Bárta (předseda Věcí veřejných)
Dámy a pánové, česká Watergate a to, co dnes zde je projednáváno, nesmí býti nejen bagatelizováno tak, jak se o to pokusil pan premiér, ale především nesmí v tuto chvíli dojít k rezignaci činnosti Poslanecké sněmovny. Právě po vzoru Spojených států amerických, právě po vzoru vyspělých demokracií je zodpovědnost za Českou republiku v rukou všech poslanců, kteří jsou členy Poslanecké sněmovny České republiky.

Miroslav Kalousek (místopředseda TOP 09)
chci poprosit, abychom nepodléhali emocím, abychom vzhledem k tomu, že zásah dokázal splést několik věcí, které spolu nesouvisely, dohromady a prezentovat je společně, jako že je to společná věc, tím myslím zásah na Úřadu vlády, zásah na Vojenském obranném zpravodajství, což je jedna kauza, a vedle toho úplně jiná kauza je zásah v sídlech pánů Rittiga a Janouška, přesto to bylo prezentováno jako jeden společný zátah proti jedné společné skupině, a prosím, abychom si uvědomili, že tak to není, abychom dokázali situaci analyzovat a abychom si dokázali i klást otázky, zda šlo či nešlo zabránit některým mimořádným škodám, které byly způsobeny, a zase si klaďme otázky, zda byly způsobeny nešťastnou náhodou, nebo snad nedej bože úmyslně.

Á propos. Zatímco hrdinové z Afghánistánu generálové Kovanda a Páleník jsou v díře, tak hrdinové od Prašné brány pánové Rittig a Janoušek, pokud vím, jsou vesele někde na moři. Je to také náhoda, že nebyli přítomni v České republice? I takovouhle otázku si položme.

Lubomír Zaorálek při projevu na sjezdu ČSSD.

Lubomír Zaorálek (místopředseda ČSSD)
Samozřejmě, že to byla velmi řiďounká polévka, kterou tady nalil teď pan Miroslav Kalousek. A i když se snaží vylepšit dojem z toho velmi nedůstojného vystoupení premiéra, tak se mu to samozřejmě nemůže povést.

Proč se zasahovalo u pana Rittiga a pana Janouška, to souvisí s Úřadem vlády. V této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči! A stokrát se můžete tvářit, že to není dokázáno. Jako Al Capone se taky dlouho tvářil, že není dokázáno, že je zločinec. A vy, jako byste říkali - no, sice toho Al Caponeho zajistili, ale ještě důkazy nemají! A my čekáme na důkazy. To je snad role Sněmovny, že my budeme posuzovat důkazy policie?

Tady si můžete zatleskat, ale tam na té ulici vás všichni vyženou!! A jestli bude Parlament pokračovat, tak v této zemi budou sílit hnutí, protestovat na ulicích a budou říkat: To si přece nenecháme líbit! Tady vládnou Al Caponové a oni nejsou schopni s tím nic udělat!

Rozumíte, nám se tady před očima potvrdilo to nejhorší podezření, že v České republice je to tak, že organizovaný zločin sahá do nejvyšších pater politiky! Toto se potvrdilo. Já jsem o tom mluvil i v souvislosti s amnestií prezidenta republiky. Proč to premiér Nečas podepsal, když se vědělo, že se pustí desítky největších zločinců, za největší zločiny že se pustí do země. To všechno bylo podezřelé! O tom propojení se tady mluvilo i dřív.

Já bych chtěl, aby se Sněmovna přerušila. Abyste se rozjeli do svých domovů a porozprávěli s lidmi kolem sebe, co vám na to říkají. Zkuste to vysvětlovat ne nám tady. Zkuste to vysvětlovat doma lidem. Co vám na to říkají? Co vám říkají na vystoupení, které tady dnes předvedl Petr Nečas? Co říkají na to, jak tady pan Kalousek takhle vařil tu svou slaboučkou polévku? Co na to říkají lidé? Jak se jim to líbí? Že máte pana Rittiga a Janouška už prokazatelně za přátele. Že u nich našli 150 miliónů a deset kilo zlata!

Autor: ogo