130 let

Ministerstvo vnitra vyřadilo tři kandidáty: janu Bobošíkovou, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamuru. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Aktualizováno

Potvrzeno. Okamura, Bobošíková a Dlouhý vypadli z prezidentské volby

Česko
  •   13:27aktualizováno  16:55
PRAHA - Z boje o Hrad jsou vyřazeni šéfka Suverenity Jana Bobošíková, ekonom Vladimír Dlouhý i podnikatel a senátor Tomio Okamura. Podle ministerstva vnitra měli příliš neplatných podpisů na peticích k jejich nominaci. Úřad do prezidentské volby pustil jen osm z 20 přihlášených uchazečů.

Vnitro vybralo kontrolovaný vzorek namátkově pomocí počítače. Vyloučilo, že by úředníci při kontrole záměrně vybírali chybné podpisy. Naskenované listiny s podpisy nejdříve porovnalo se ze základními registry a evidencí obyvatel. "Tím došlo ke ztotožnění 50 - 60 procent petentů, teprve zbytek byl zpracován ručně. Ruční zpracování proběhlo třikrát," popsal způsob porovnání ředitel Odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Nejčastěji se při kontrole petic úředníci setkávali s opakovanými podpisy. "Jsou tam i případy, kdy se podepsaly osoby mladší 18 let, jsou zbaveny způsobilosti k právním úkonům nebo nejsou občany České republiky," přiblížil Henych.

Zemřel před vznikem petice

V podkladech ministerstvo opakovaně narazilo na podpisy, u nichž chybělo jméno i adresa. Spoustu lidí "vyškrtnul sám navrhovatel" a u mnoha dalších úřad poznamenal: "Neexistuje nikdo se zapsanými údaji." Takřka na všech petičních arších byly i podpisy lidí, "kteří zemřeli před vznikem petice". 

Bobošíková, Okamura: Závěry studujeme

Bobošíková a její spolupracovníci se nyní seznamují se závěry ministerstva. "Zjišťujeme, v čem byly chyby," řekl člen jejího týmu David Štěpán. Okamura věří v pravost předložených podpisů. O víkendu odůvodňující zprávu se svým týmem prostuduje a v pondělí se rozhodne, zda se kvůli vyřazení z voleb obrátí na soud. Udělá to ale jen v případě, že v odůvodnění najde závažné problémy. "Kvůli nějakým margináliím a z egoistických důvodů volbu prezidenta prodlužovat nebudu," řekl.

Fischer a Zeman, které průzkumy momentálně označují za hlavní faovority volby, měli v obou kontrolních vzorcích více než deset procent neplatných podpisů. Byli na tom tedy hůře než Bobošíková, zachránilo je ale to, že celkově shromáždili větší počet podpisů. Fischerovi tak zbylo z více než 101 tisíc podpisů zhruba 77 387 platných. Okamura a Dlouhý patřili mezi kandidáty s největší chybovostí podpisů, zároveň neměli velkou rezervu nad rámec povinné padesátitisícové hranice.

Soud: Případné stížnosti nebudeme zdržovat

Vyřazení kandidáti se mohou odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Okamura a Bobošíková už takový postup naznačili. Podle předsedy volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka může nastat i varianta, že někdo napadne kandidáty, kteří prošli. "Nejvyšší správní soud má 15 dnů na rozhodnutí o všech návrzích. Nepočítáme s tím, že bychom tu lhůtu jakkoliv překračovali," uvedl Šimíček v České televizi.

Jak dopadli vyřazení kandidáti

  • Jana Bobošíková
    Chybovost: 1. vzorek 7,6 %, 2. vzorek : 11,4 %
    Počet odevzdaných podpisů: 56 191
    Chybných celkem: 10 762
    Celkem platných: 45 428
  • Tomio Okamura
    Chybovost: 1. vzorek: 19,3 % 2. vzorek: 22,9 %
    Počet odevzdaných podpisů: 61 966
    Chybných celkem: 26215
    Celkem platných:  35750
  • Vladmír Dlouhý
    Chybovost: 1. vzorek: 16,2% 2. vzorek: 18,3%
    Počet odevzdaných podpisů: 59165
    Chybných celkem: 20478
    Celkem platných: 38686

S určitostí by lidé budoucí hlavu státu měli vybírat mezi trojicí kandidátů, které nominovali poslanci či senátoři, a pěticí uchazečů, kteří dodali petice s více než 70 tisíci podpisy, a vyhnuli se tak vyřazení kvůli chybným údajům.

Do první skupiny patří místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier, vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Druhou skupinu tvoří expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, herečka Táňa Fischerová, skladatel a výtvarník Vladimír Franz a europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Ministerstvo podle očekávání odmítlo přihlášky zbývajících uchazečů včetně bývalého disidenta Petra Cibulky nebo advokátky Kláry Samkové, kteří nedodali petice s potřebným minimálním počtem 50 tisíc podpisů. Také Samková už ohlásila, že zváží další právní kroky, chce se obrátit i na Ústavní soud. Odmítnutí kandidáti se k NSS mohou odvolat do 28. listopadu, soud musí rozhodnout do 14. prosince.

Autor: ogo
  • Vybrali jsme pro Vás