Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha chce o památkách rozhodovat bez ohledu na Národní památkový ústav

Česko

  17:45aktualizováno  17:47
PRAHA - Pražský magistrát chce iniciovat novelu zákona o památkové péči, kdy by památkáři magistrátu mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ). Zároveň by vlastník kulturní památky nebo projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci v průběhu jejího zpracování. Změna má urychlit práce při obnově památek.
Staroměstské náměstí - ilustrační foto.

Staroměstské náměstí - ilustrační foto. foto:  František Vlček, MAFRA

Vyplývá to z návrhu novely o památkové péči, který by měli v úterý projednat radní. Praha disponuje tzv. zákonodárnou iniciativou a může Sněmovně předložit návrhy zákonů. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

Pražské náplavky čekají největší opravy v historii. Některé podniky zůstanou zavřené

„Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat,“ píše se v dokumentu. Ten mají radní zařazen jako osmý bod jednání a předkládá jej primátorka Adriana Krnáčová (ANO). 

Podle dokumentu má změna zejména pomoci urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s NPÚ projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně.

V materiálu město vytýká NPÚ, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy NPÚ ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Cyklisté v centru? Řešením jsou chráněné trasy a vytvoření ‚placaté‘ Prahy

Záměr kritizuje pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). „Návrh primátorky (Adriany Krnáčové) posouvá Prahu o kousek blíže k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO a zrušení pražské památkové rezervace. Je navíc absurdní, aby tento návrh předkládala Praha. Naopak máme jít příkladem, jak se dá propojit historie a moderní architektura, a to bez odborníků z NPÚ nepůjde. Proto budeme na úterním hlasování zásadně vystupovat proti tomuto návrhu,“ řekl Mirovský. SZ v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) vládne společně s ANO a ČSSD.

V případě, že návrh novely v úterý radní schválí, musí jej ještě projednat na svém zasedání zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do Sněmovny. Zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Praha využila v minulosti své zákonodárné iniciativy několikrát. Naposledy vytvořila novelu živnostenského zákona, která by měla nově upravovat průvodcovskou činnost v Praze. Důvodem jsou nekvalifikovaní průvodci bez licencí.

Autor: