13. července 2019 17:23, aktualizováno  21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při srážce vlaku s dodávkou na Rakovnicku zemřel člověk. Další lidé jsou zranění

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Příčina (Rakovnicko) Při sobotní srážce dodávky s motorovým vlakem u Příčiny na Rakovnicku zemřela žena, která cestovala v autě. Dalších sedm lidí se zranilo. Dva lidé jsou těžce zranění, jeden z nich jel ve vlaku. Další žena a jedno dítě se zranily středně těžce, další tři lidé lehce, řekla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Vlak, který vykolejil, bude v noci vyprošťovat speciální jeřáb, řekla mluvčí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Pistoriusová.

Vyproštění motorového vlaku, který po srážce vykolejil a vzpříčil se na náspu, potrvá několik hodin, zřejmě do nedělního rána. Z Plzně dorazí nehodový vlak, z Prahy přijede nakládací jeřáb, uvádějí hasiči a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

V dodávce jelo podle hasičů pět lidí, ve vlaku bylo šest lidí včetně strojvůdce, který vyvázl bez zranění. Čtyři zranění jsou z dodávky, tři z vlaku. Jednoho člověka z vlaku museli hasiči vyprostit. Středočeši požádali o součinnost záchranáře z Prahy a Plzeňského kraje, kteří na místo vyslali vrtulníky. Dva těžce zraněné převezly vrtulníky do střešovické nemocnice v Praze a do fakultní nemocnice v Plzni. „Žena a muž utrpěli vážná mnohočetná poranění,“ uvedla Effenbergerová. Středně těžce bylo zraněno dítě předškolního věku a další žena. Záchranáři je převezli do nemocnice v pražském Motole. Tři lehce zraněné odvezly sanitky po ošetření do rakovnické nemocnice.

Provoz bude obnoven nejdříve v neděli ráno

Vlak skončil po nehodě napříč přes trať, na místo míří vyprošťovací kolejový speciál s jeřábem. Zatím není jasné, v kolik hodin vyprošťování začne. Jasné není ani to, jak bude vyprošťování náročné, vlak sjel z náspu vysokého asi tři metry, což může práci značně komplikovat.

Provoz na trati by podle předběžných odhadů mohl být obnoven v neděli ráno, záleží na postupu vyprošťovacích prací, řekla Pistoriusová.

Nehoda byla na tísňovou linku nahlášena okolo 15:15. Stala se na přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací, který křižuje silnici druhé třídy s jednokolejnou tratí číslo 162. Regionální trať spojuje Rakovník s Mladoticemi na Plzeňsku.

Letos jde nejméně o pátou smrtelnou nehodou při srážkách aut s vlaky na železničních přejezdech. Začátkem dubna zahynul pacient na přejezdu v Čenkově na Příbramsku při kolizi sanitky s osobním vlakem, v polovině dubna nepřežil řidič auta srážku s vlakem v Lubech u Klatov, 13. května zahynula řidička auta při střetu s vlakem na přejezdu u Bílé Třemešné na Trutnovsku a 8. července nepřežila řidička automobilu srážku s vlakem na železničním přejezdu v Bednárci na Jindřichohradecku.

Na přejezdech v ČR se loni událo 171 střetů vlaku s autem, což je stejný počet jako v roce 2017. Mrtvých kvůli tomu bylo v loňském roce 33, o jednoho méně než o rok dříve.

Okolnosti sobotní nehody zjišťuje Drážní inspekce. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové svědkové na místě uvedli, že výstražná světla na přejezdu v době nehody fungovala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz