• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Účet za dvojí benefity: 700 tisíc

Česko

PRAHA Přispívám pravidelně na charitu. Nevidím tudíž důvod, proč bych měl vracet peníze za zdvojené náhrady. Taková byla nejčastější výmluva členů druhé Topolánkovy vlády, kteří se ještě tři měsíce po pádu kabinetu nechali vozit ve služebních limuzínách a současně pobírali příspěvek na dopravu.

Z erárních prostředků tak vymámili přibližně sedm set tisíc korun neprávem. Když je na to redaktor LN upozornil, většina z nich se bránila.

Stávkovat se rozhodl i Miroslav Kalousek, který by přitom jako bývalý ministr financí měl jít kolegům z vlády příkladem.

„Vozem ministerstva jsem jezdil asi jen pět týdnů. Rok co rok ale přispívám na charitu větší sumou, než je tato poměrná, nemám v úmyslu to nějak navyšovat,“ vysvětluje místopředseda TOP 09 Kalousek.

V podobné pozici se nachází i bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Ten však nechal úřad, aby mu proježděnou naftu vyúčtoval. „Normálně mi to vyfakturovali, je to asi dvacet tisíc korun. V současné době by se měly peníze odesílat,“ potvrdil LN Bursík.

Není správná doba Odkazem na nevhodné roční období se snaží hájit své resty i bývalý vicepremiér Alexandr Vondra. Peníze chce rozdělit mezi litoměřické středisko křesťanů a mladé sportovce ve Slaném. Zatímco Diakonie už žije z jeho daru od konce roku, fotbalisté se mají dočkat až v létě. „Když je sníh, tak to není třeba. Chci, aby si potom mohli opravit branky na hřišti,“ tvrdí Vondra.

S vrácením peněz otálejí dodnes i další exministři. A jako berličku využívají své dary na konto veřejně prospěšných projektů. „Peníze půjdou, a částečně už šly, na dobročinné účely,“ odpověděl LN exministr vnitra Langer s tím, že ročně odešle na charitu až sto tisíc korun.

Jenže právě v tom je zádrhel: politici jsou přesvědčeni, že stačí vykázat, že čas od času finančně vypomohou tam, kde je potřeba. Navýšit tuto částku o obnos, který získali v rozporu s dobrými mravy, se jim už nechce.

„Na akcích jako sbírka Tří králů sáhnu do peněženky pro tisícovku nebo dvě a nemám žádný doklad. Takhle jsem loni vydal deset až patnáct tisíc,“ přesvědčuje Václav Jehlička (TOP 09), bývalý šéf kultury.

Kneprokazatelným darům připočítal ještě dvacet tisíc pro jihlavskou nemocnici a tvrdí, že tím je vyrovnán s „přeplatkem“ za zdvojené náhrady. Jenže sám přiznal, že služební vůz užíval celé tři měsíce po pádu vlády. A když cestovné u něj činilo dvacet pět tisíc korun, měl by správně vracet přesně 76 800. Vzorná dvojka Vzorově se naopak s dvojími benefity vypořádali Jehličkovi spolustraníci – bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a exministryně obrany Vlasta Parkanová.

Schwarzenberg odeslal peníze zpět do kasy Senátu, Parkanová pomohla handicapovaným dětem a nevidomým. „V aukci dětských obrázků vydražila díla v celkové hodnotě dvacet tisíc korun. A platila jako soukromá osoba,“ chválí političku Jiří Jankovský, ředitel neziskové organizace Arpida, která provozuje centrum pro osoby se zdravotním postižením.

***

„Peníze půjdou, a částečně už šly, na dobročinné účely,“ odpověděl Ivan Langer s tím, že ročně odešle na charitu až sto tisíc

Autor: