19. listopadu 2018 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ustojí Babiš kauzu Čapí hnízdo? O nedůvěře vládě se bude definitivně hlasovat pátek

Andrej Babiš během návštěvy Polska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš během návštěvy Polska. | foto: APČTK

Praha Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO a ČSSD na pátek 23. listopadu v 09:00, jak se očekávalo. O svolání schůze informoval sněmovní tiskový odbor. Schůzi vyvolali poslanci šestice opozičních stran kvůli posledním informacím v případu Čapí hnízdo premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a o údajném únosu jeho syna na ukrajinský Krym anektovaný Ruskem.

U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. K vyjádření nedůvěry vládě jsou potřeba hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců.

Tábor opozice čítá 92 hlasů. Aby se mu podařilo kabinet svrhnout, muselo by se k němu přidat nejméně devět poslanců z řad koaličních sociálních demokratů nebo komunistů, kteří vládu tolerují. Klub ANO se za Babiše postavil a žádný z poslanců vládního hnutí návrh opozice nepodpoří.

Vedení KSČM se bude záležitostí zabývat v úterý. V pátek ráno ještě zasednou komunističtí poslanci, na klub přijde sdělit svůj pohled na kauzu Babiš. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pondělí napsal, že své hlasování přizpůsobí názoru stranického kolektivního orgánu a poslaneckého klubu. „Ale vzhledem k tomu, že takzvané novinářské zjištění nepřineslo nic nového, tak v tuto chvíli neuvažuji o tom, že bych podpořil návrh pravicové opozice,“ uvedl.

Rovněž pro místopředsedu frakce Lea Luzara bude rozhodující názor stranického vedení, neboť se, jak podotkl, nejedná o volbu jednotlivce, ale o ryze politickou věc. „I když jsem příznivcem odmítnout tento pokus o vyjádření nedůvěry,“ sdělil  Luzar.

U poslanců ČSSD byl premiér už minulý týden. Sociální demokraté naplánovali jednání předsednictva a svých poslanců na středu. Sociálnědemokratický poslanec Ondřej Veselý připomněl, že ve straně ještě konečné rozhodnutí nepadlo. Osobně je přesvědčen o tom, že Babiš, ostatně jako každý jiný trestně stíhaný člověk, by ve vládě být neměl. „Stejně tak mi však nedává smysl, pokud by ČSSD vládu opustila, Andrej Babiš by premiérem zůstal a místo ČSSD by se plnil program SPD. Což je situace, která v případě našeho vystoupení z vlády reálně hrozí,“ sdělil Veselý.

Dosavadní vyjádření představitelů ČSSD a KSČM zatím ukazují na to, že opozici se kabinet svrhnout nepodaří. Prezident Miloš Zeman navíc avizoval, že pokud by vláda padla, pověřil by jednáním o sestavení nového kabinetu opět Babiše.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. V březnu 2009 Sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS).

Poslanci hlasují o vládě vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory. Předchází tomu zpravidla několikahodinová debata.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!