Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vraždili, aby zaplatili dluhy. Soud snížil manželům Janákovým trest z doživotí na 30 a 28 let

Manželé Janákovi u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Janákovi u soudu. | foto: ČTK

Praha Pražský vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Jaroslavem a Petrou Janákovými. Za loupežnou vraždu sběratele, dva pokusy o vraždu zaměstnance Janákových a za přípravu dalších dvou vražd si osmadvacetiletá žena odpyká 30 let vězení, třicetiletý muž o dva roky méně. Podle pravomocného verdiktu nebyly pro uložení doživotí splněny zákonné podmínky. Pár z Jičínska motivovala k trestné činnosti snaha získat peníze na zaplacení dluhů.

„Vrchní soud v žádném případě nesnižuje závažnost spáchaných trestných činů, nicméně k uložení doživotního trestu vyžaduje zákon mimořádnou závažnost trestných činů,“ uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Mimo jiné upozornil na to, že fatální následek nastal jen u jednoho z pěti spáchaných skutků. Přihlédnout bylo podle něj nutné i k tomu, že Janák se k trestné činnosti přiznal a že Janáková doposud nebyla trestaná.

Nejzávažnější zločin spáchali Janákovi 31. července 2017, kdy zavraždili padesátiletého sběratele mincí a známek z Prahy. Pod záminkou, že mají na prodej předměty k rozšíření jeho sbírky, jej vylákali na schůzku a Janáková ho při společné jízdě autem střelila poblíž Lázní Bělohrad zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34.000 korun.

Vraždě předcházely čtyři další skutky, u nichž byl motivem rovněž finanční zisk. Dvakrát se manželé neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu spoluobžalovaný Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí. Herzán si za návod k vraždě odsedí osm let. Skutek byl podle senátu „sofistikovaně naplánovaný, avšak břídilsky provedený“.

Janák zaměstnance nejprve v noci vylákal na opuštěnou silnici pod záminkou, že půjdou společně vykrást kostel. Muže se na místě snažil přejet autem, způsobil mu však jen pohmožděniny a oděrky. Ani napodruhé, kdy manželé podali zaměstnanci kávu s rohypnolem a poté jej nechali havarovat s vozem, plán nevyšel - muž opět vyvázl s povrchovými zraněními.

Přežili náhodou

Janákovi podle verdiktu připravovali ještě další dvě loupežné vraždy, a to sběratelů, které si vyhlédli prostřednictvím internetových inzerátů. Chtěli je vylákat na opuštěná místa, kde je Janáková měla střelit zezadu do hlavy v okamžiku, kdy si muži budou prohlížet domnělou sbírku v kufru auta. První sběratel schůzku na poslední chvíli zrušil. Druhému zachránilo život to, že Janákovi napsal, že přijede bez peněz a nabízené předměty chce nejprve vidět.

Janák se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou ženu a Herzána. Jeho manželka si ve vazbě našla nového partnera, a proto se rozvedli. Soudce v úterý podotkl, že bez mužova doznání by se čtyři nedokonané vraždy zřejmě nepodařilo objasnit. Právě z toho důvodu mu odvolací senát uložil mírnější trest než Janákové.

Při hlavním líčení Janák svou výpověď změnil v tom smyslu, že zamýšlel loupit, ne vraždit. Jeho advokátka v úterý poukazovala na to, že klient byl ve vleku manželky a že by při své naivitě a jednoduchosti nedokázal podobné činy zinscenovat. Právnička Janákové naopak uváděla, že klientku dostalo do těžké životní situace jejího manželství a k použití zbraně ve zkratu ji dohnala agresivita manžela. Janáková se k vraždě doznala, vinu u zbylých čtyř skutků popřela.

Doživotí lze podle trestního zákoníku uložit tehdy, pokud to vyžaduje účinná ochrana společnosti a zároveň pokud je spáchaný zločin mimořádně závažný kvůli zvlášť zavrženíhodné pohnutce, způsobu provedení nebo zvlášť těžkému následku. V současné době si tento nejpřísnější možný trest odpykává 44 mužů a tři ženy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...