6. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Otto Placht maloval magickou energii džungle, podívejte se

Otto Placht: Okultní ráj, 120x150, akryl. 2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otto Placht: Okultní ráj, 120x150, akryl. 2013 | foto: Otto Placht

PRAHA V pražské Galerii Václava Špály představuje pozoruhodnou tvorbu Otto Plachta, známého „českého malíře džungle“. Velká výstava jeho rozměrných pláten nazvaná Metaformy pralesa potrvá do 31. srpna.

Otto Placht (1962, Praha) se proslavil barevně intenzivními obrazy inspirovanými magií jihoamerického pralesa, který v mnoha ohledech dokáže změnit život od základů, jak podotýká sám autor.

V osmdesátých letech vystudoval Akademii výtvarných umění (1982 až 1988) a od roku 1990 do roku 1993 působil jako asistent v Ateliéru monumentální tvorby Jiřího Načeradského. Začínal jako expresivní malíř a byl výraznou osobností generace výtvarníků 80. let. Podílel se na konfrontačních výstavách jako protagonista divoké malby, snažil se o zmapování výtvarných aspektů teorie fraktálů a chaosu.

Otto Placht: Suchým listem, 150x120, tempera, neon, akryl. 2014

Otto Placht: Suchým listem, 150x120, tempera, neon, akryl. 2014

Osudové setkání s šamanem

S vlastními autorskými výstavami Otto Placht začal v roce 1984. V roce 1993 se během své výstavy v Miami setkal s peruánským šamanem Pablem Amaringem, jenž ve stejné síni vystavoval obrazy svých vizí. Záhy se za ním vypravil do města Pucallpa ležícího na samotné hranici džungle. Od té doby se sem často vracel, až se nakonec na dva roky usadil v nedaleké indiánské vesnici San Francisco. Odloučen od civilizačních vymožeností v sobě Otto Placht objevil novou kreativní energii a začal vědomě experimentovat s limity západního výtvarného vzdělání, které záhy rozšířil v duchu tradičních šamanských rituálů. Absorboval do sebe magickou energii džungle, její mýty a tradice. V peruánském San Franciscu se Otto Placht oženil s dívkou z kmene Šipibó a mají spolu tři děti.

Od roku 1993 střídavě pobývá v Peru, kde byl hostujícím profesorem na Escuela de Pintura Amazonica v Pucallpě. Přednášel také na Florida International University a v Española Way Art Center v Miami. Otto Placht vystavoval v galeriích po celém světě, jeho obrazy a tvorba jsou součástí respektovaných domácích i zahraničních sbírek umění, včetně Miami MDCC Collection nebo Národní galerie Praha.

V rámci výstavy ve Špálově galerii byla pokřtěna první Plachtova obsáhlé knižní monografie s názvem Otto Placht: El Libro Mágico, kterou vydalo nakladatelství Torst.