12. ledna 2014 16:50, aktualizováno  20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

První dáma Francie je v nemocnici. Může za to nevěrný Hollande, píší média

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valérie Trierweilerová a Francois Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská první dáma Valerie Trierweilerová byla v pátek hospitalizována, informovala agentura AFP. Do nemocnice ji údajně dohnaly informace médií o důvěrném vztahu jejího partnera, prezidenta Françoise Hollandea, s herečkou Julií Gayetovou. Po odpočinku a podstoupení několika lékařských testů by měla být propuštěna v pondělí, oznámila kancelář Trierweilerové.

O Hollandeově známosti informoval časopis Closer, který zveřejnil fotky prezidenta a herečky, které podle něj dokazují jejich tajné schůzky (VÍCE ČTĚTE ZDE). Ukazují například šéfa státu, jak se přidává k herečce u bytu, "kde si prezident zvykl přespávat". Hollande v pátek časopisu pohrozil žalobou kvůli porušení svého soukromí, k poměru s Gayetovou se ale nevyjádřil.

Francouzská herečka Julie Gayetová.

Francouzská herečka Julie Gayetová.

Podle magazínu se jedna z posledních schůzek odehrála na Nový rok, kdy hlava státu s helmou na hlavě přijela k obydlí herečky na skútru. Bulvární časopis upozornil, že tyto tajné schůzky mohou vést k zanedbání bezpečnosti prvního muže Francie, neboť jej při nich údajně kvůli diskrétnosti doprovází pouze jeden bodyguard, který prý občas dokonce dostane za úkol dojít pro čerstvé croissanty.

"Katastrofální" následky pro hlavu státu

Hollandea čeká příští týden důležité vystoupení, na kterém má představit plány na ozdravení ekonomiky země na tento rok. Hrozí ale, že tento projev bude nynější kauzou naprosto zastíněn.

  • Hollande nastoupil do prezidentského úřadu v květnu 2012 a jeho obliba neustále klesá.
  • Podle jednoho z průzkumů loni v listopadu ho podporovalo jen 15 procent lidí.

Odhalení bulváru mohou mít pro prezidenta "katastrofální" následky, myslí si některé francouzské deníky. Podle pařížského zpravodaje BBC bude nejspíš hlava státu dotlačena k tomu, aby učinila nějaké prohlášení ohledně svého soukromí a objasnila současnou situaci.

Základní otázka zní, zda Hollande (59) má opravdu s herečkou Julií Gayetovou (41) nějaký vztah. A jestliže ano, tak jak je to s Trierweilerovou (48), která s ním žije v Elysejském paláci a měla by ho příští měsíc doprovázet na návštěvě Spojených států.

"Vysvětlovat jen pár minut předtím, než by měl přednést svůj návrh vize pro Francii, jak je to s jeho vztahem, slibuje zajímavou podívanou," napsal například deník Sud-Ouest. List L'Alsace zase poznamenal, že obvinění jsou "pro Françoise Hollandea katastrofální ve všech směrech".

Bulvární magazín Closer.
Lidovky.cz, ČTK